niedziela, 05 grudzień 2021 20:52

Święto Kupca 2021

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie został wyróżniony statuetką Złotej Kogi, najwyższego odznaczenia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Stało się to podczas dorocznego Święta Kupca.

Mszą świętą w kościele św. Barbary rozpoczęły się doroczne obchody Święta Kupca. Ojciec Jacek Maciaszek, superior zakonu jezuitów mówił w kazaniu o powinnościach kupiectwa, o jego służebnej roli dla społeczeństwa. Zwracał też uwagę na solidne wykonywanie obowiązków przez kupców w całej historii naszej ojczyzny. W mszy świętej uczestniczyli w pełnej gali prezesi Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, król kurkowy z marszałkami, prezesi cechów rzemieślniczych, poczty sztandarowe.

Z wyżyn estrady na Jarmarku Bożonarodzeniowym Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wygłosił orędzie kupieckie. Potem w rytm marszów granych przez Góralską Orkiestrę Dętą z Skomielnej Czarnej i Bogdanówki wszyscy przeszli do magistratu krakowskiego, gdzie po części oficjalnej, podczas której wręczono wyróżnienia kupieckie i pasowano nowych członków organizacji odbyło się tradycyjne śniadanie kupieckie.
W sali im. Wyspiańskiego gośćmi kupców byli m.in. posłanka Sejm Agnieszka Ścigaj, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, Zdzisław Grzelka, starszy Bractwa Kurkowego z Januszem Wójcikiem, ceremoniarzem oraz Adamem Rajpoldem, królem kurkowym z Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem, marszałkami.
Głównym punktem uroczystości było ślubowanie nowych członków Kongregacji i pasowanie ich na kupców. Kilkanaście osób wyróżniono odznaczeniami kupieckimi złotymi, srebrnymi i brązowymi Kogami, medalami 600-lecia oraz dyplomami. Złotą statuetkę Kogi otrzymał m.in. Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wielkimi brawami nagrodzono Bożenę Michalec, długoletnią kierowniczkę biura Kongregacji, która otrzymała złotą Kogę oraz wielki bukiet kwiatów.
Śniadanie kupieckie przygotowała sekcja KKK Polskie Sklepy.

  • DSC_5849
  • DSC_5856
  • DSC_5895
  • DSC_5925
  • DSC_5928
  • DSC_5929
  • DSC_5992
  • DSC_5993
  • DSC_6209
Czytano 126 razy Ostatnio zmodyfikowano niedziela, 05 grudzień 2021 21:25