INFORMACJA
 w sprawie zmiany wypłaty dofinansowania dla pracodawców od dnia 1 września 2019r.

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie informuje, iż w związku ze zmianą przepisów dot. kształcenia młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem, obowiązują następujące zasady:
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem zobowiązany jest do zdawania egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne;
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin czeladniczy przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Rzemieślnikiem zgodnie z ustawą o rzemiośle jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od innych wymagań przewidzianych w tej ustawie musi być członkiem jednej z organizacji, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy, tj. cechu lub izby rzemieślniczej.
W związku z powyższym dofinansowanie  kosztów  kształcenia młodocianych uczniów zgodnie z obowiązującym art. 122 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe przysługuje wyłącznie  za wykształcenie ucznia, który zdał egzamin  wg zasad określonych powyżej.

Szersze omówienie tego tematu znajduje się w odpowiedzi na interpelację poselską dostępne po kliknięciu TUTAJ.

Podstawa prawna
[1] Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245)
[2] rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018r, poz. 2010)
[3] Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018, poz. 996 z późn. zm)
[4] ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245)

środa, 09 październik 2019 19:55

Dzień Nauczyciela w naszej Izbie

W pięknej sali Cechu Rzemiosł Spożywczych Na Kotłowem odbyło się spotkanie z nauczycielami. Prezes Janusz Kowalski zaprosił dyrekcję z Elżbietą Kosacką, jej zastępcą Tomaszem Kowalikiem oraz grono pedagogiczne Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. kardynała Stefana Sapiehy w Krakowie. Przygotowano m.in. wspaniały tort ze zdjęciem nauczycieli i ciasta.

poniedziałek, 07 październik 2019 10:52

II BIESIADA PIWNA PRZEDSIĘBIORCÓW !

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie uprzejmie informuje, że wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i Stowarzyszeniem Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business” w dniu 26 października 2019 r. organizuje II Biesiadę Piwną Przedsiębiorców.

Biesiada, której rozpoczęcie planowane jest na godz. 17.00, odbędzie się na terenie Strzelnicy przy ul. Pasternik 128 w Krakowie.
Dojazd z pętli w Bronowicach autobusem linii: 238, 248, 258, 268, 278.

Podczas imprezy będą serwowane: wędliny, bogracz, mix pierogów, chleb ze smalcem, ogórki, piwo bez ograniczeń, kawa, herbata (wszystko w cenie zaproszenia), a czas uczestnikom będzie umilał DJ.

Koszt uczestnictwa w Biesiadzie to 55 zł od osoby.

Zgłoszenia udziału w Biesiadzie  w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 października br. -  nr tel.  12 421-52-51, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Uwaga: Bilety do nabycia będą także na miejscu w dniu imprezy, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym na podany powyżej numer.

Serdecznie zapraszamy!

środa, 02 październik 2019 11:14

Gala Literackiej Nagrody im. Władysława Reymonta

W Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego 1 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego imienia Władysława Stanisława Reymonta. Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została ustanowiona w 1994 r. dla upamiętnienia postaci wybitnego pisarza-rzemieślnika-Noblisty. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego. W 2010 r. Zarząd ZRP zdecydował zawiesić przyznawanie nagrody. w 2019 r., po kilkuletniej przerwie, Związek Rzemiosła Polskiego, z inicjatywy prezesa Jana Gogolewskiego, powrócił do chlubnej tradycji nagradzania wybitnych twórców za ich literackie dokonania oraz działalność na rzecz kultury. Laury przyznaje jury, w skład którego wchodzą pisarze-laureaci Nagrody, Prezydium Zarządu ZRP i szefowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Galę prowadził Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego ze swoją córką Sabiną, byłą konsul w Nowym Jorku. Nagrody wręczali prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski ze swoimi zastępcami Januszem Kowalskim, Januszem Piątkiem i Zbigniewem Marchwiakiem.

niedziela, 29 wrzesień 2019 11:38

Światowy Dzień Serca 2019

W dniach 28 i 29 września 2019 r. odbywa się już po raz kolejny impreza plenerowa na Rynku Głównym w Krakowie, podczas której mieszkańcy Miasta Krakowa  mogą skorzystać z badań, konsultacji oraz porad z zakresu ochrony zdrowia – Krakowskie Dni Zdrowia i Światowy Dzień Serca. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentował prezes Janusz Kowalski z małżonką, która z jest lekarzem.

piątek, 27 wrzesień 2019 13:10

Debata z kandydatami do Parlamentu RP

Serdecznie zapraszamy na debatę przedsiębiorców z kandydatami do Parlamentu RP organizowaną przez Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych.
Debata odbędzie się 3 października 2019 roku o godzinie 17.00 przy ul. Malborskiej 65 w Krakowie.
Debatę poprowadzi publicysta ekonomiczny Zbigniew Bartuś
Uprzejmie proszę o potwierdzenie udziału w wydarzeniu do 30.09.br.
Z poważaniem
Natalia Augustyn-Głowa
MAŁOPOLSKIE POROZUMIENIE ORGANIZACJI GOSPODARCZYCH
32-050 Skawina, Rynek 12, woj. małopolskie
Tel./Fax: +48 12 291 26 10, GSM: 694 470 826
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | www.mpog.pl

Na Małym Rynku w Krakowie trwa kiermasz "Na Świętego Michała" zorganizowany przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wśród blisko sześćdziesięciu wystawców jest zdecydowana większość rzemieślników i przedsiębiorców należących do naszych krakowskich cechów.

sobota, 21 wrzesień 2019 11:32

Kiermasz na Świętego Michała

Na Małym Rynku w Krakowie trwa kiermasz rzemieślniczy Na Świętego Michała. OTWARCIA KIERMASZU DOKONAŁ Tadeusz Dąbrowski, zastępca prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Obecni byli m.in. Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa, Wojciech Grzeszek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Janusz Chwajoł, społeczny doradca prezydenta Krakowa ds. przedsiębiorczości, Adam Udziela, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Kazimierz Nowak, wiceprezes Imago Centrum Sztuki Ludowej w Krakowie, Anna Adamczyk, dyrektor Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie i Dariusz Michalak, prezes firmy Artim.

czwartek, 19 wrzesień 2019 21:56

Spotkanie z kandydatami do Parlamentu

W czwartek, 19 września w sali Na Kotłowem odbyło się spotkanie z kandydatami do Parlamentu. Mimo wielokrotnych zaproszeń na spotkanie nie dotarli posłowie i kandydaci na posłów i senatorów z PiS. Z rzemieślnikami spotkali się: Agnieszka Ścigaj, Marta Patena, Bogdan Klich, Józef Lassota, Ireneusz Raś, Grzegorz Lipiec, Jerzy Meysztowicz, Aleksander Miszalski, Jerzy Fedorowicz, Rafał Komarewicz i Piotr Kempf.

W czwartek, 19 września obradowała Rada Starszych Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Obrady prowadził prezes Janusz Kowalski. W czasie zebrania omówiono najważniejsze sprawy rzemiosła z ostatniego okresu.

wtorek, 17 wrzesień 2019 14:57

Spotkanie z kandydatami Koalicji Obywatelskiej

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości była gospodarzem pierwszego wyborczego spotkania z kandydatami do parlamentu. Przypomnijmy, że wybory odbędą się 13 października. Kandydaci na posłów i senatorów zastanawiali się podczas tego spotkania nad skutkami finansowymi dla małych i średnich przedsiębiorstw wynikającymi z podniesienia płacy minimalnej.
W spotkaniu uczestniczyli: senator Bogdan Klich, posłowie Józef Lassota, Ireneusz Raś oraz kandydat do Sejmu Aleksander Miszalski. Ze strony rzemiosła byli: prezes Janusz Kowalski ze swoim zastępcą Tadeuszem Dąbrowskim oraz Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Kolejne spotkanie z kandydatami do Parlamentu odbędzie się w czwartek o godz. 19, w sali Na Kotłowem.

Janusz Kowalski poprowadził pierwsze powakacyjne spotkanie członków Porozumienia na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości w Krakowie. Odbyło się w siedzibie Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Celem Porozumienia jest stworzenie platformy współdziałania Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami zrzeszającymi i reprezentującymi przedsiębiorców krakowskich, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji małych i średnich przedsiębiorstw. Istotną rolę Porozumienia jest także stworzenie możliwości wymiany informacji i doświadczeń dla poszczególnych instytucji na szerokim forum. Rola Miasta ogranicza się do wykonywania zadań administracyjnych, tzn. zapewnienia pomieszczenia na spotkania Porozumienia, obsługi korespondencyjnej oraz protokołów.

Strona 1 z 35