INFORMACJA
 w sprawie zmiany wypłaty dofinansowania dla pracodawców od dnia 1 września 2019r.

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie informuje, iż w związku ze zmianą przepisów dot. kształcenia młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem, obowiązują następujące zasady:
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem zobowiązany jest do zdawania egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne;
- młodociany pracownik zatrudniony u pracodawcy będącego rzemieślnikiem zdaje egzamin czeladniczy przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Rzemieślnikiem zgodnie z ustawą o rzemiośle jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która niezależnie od innych wymagań przewidzianych w tej ustawie musi być członkiem jednej z organizacji, o których mowa w art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy, tj. cechu lub izby rzemieślniczej.
W związku z powyższym dofinansowanie  kosztów  kształcenia młodocianych uczniów zgodnie z obowiązującym art. 122 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe przysługuje wyłącznie  za wykształcenie ucznia, który zdał egzamin  wg zasad określonych powyżej.

Szersze omówienie tego tematu znajduje się w odpowiedzi na interpelację poselską dostępne po kliknięciu TUTAJ.

Podstawa prawna
[1] Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245)
[2] rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018r, poz. 2010)
[3] Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018, poz. 996 z późn. zm)
[4] ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245)

czwartek, 14 listopad 2019 16:26

Konferencja Pracownicze Plany Kapitałowe

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości zaprasza na kolejną konferencję „PPK – Przewodnik Pracodawcy”, organizowaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”.
Wydarzenie odbędzie się w dniu 21 listopada o godz. 9.00 w hotelu Hilton Garden Inn przy ul. Marii Konopnickiej 33 w Krakowie.  Serdecznie zachęcamy do udziału w Konferencji zrzeszonych w państwa organizacji przedsiębiorców.


 W tym roku powstaną pierwsze Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Docelowo do ich uruchomienia zobowiązana będzie większość krajowych przedsiębiorstw. Oznacza to, że PPK staną się jednym z ważnych elementów krajowego systemu emerytalnego, a zarazem istotnym elementem pakietu świadczeń pracowniczych.
Jak każdy nowy program, Pracownicze Plany Kapitałowe rodzą z pewnością wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. W jaki sposób wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzała PPK? Czy i jakich dostosowań wymagać będą systemy kadrowo-płacowe? Jak informację o PPK przedstawić pracownikom? To tylko niektóre z nich.
Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo na konferencji, którą Rzeczpospolita przygotowała dla Państwa, wspólnie z partnerami merytorycznymi. Będzie to konferencja inna niż wszystkie organizowane dotychczas. Chcemy skupić się wyłącznie na praktycznych aspektach wdrażania i funkcjonowania PPK. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych prelegentów będą mogli Państwo poznać zasady tworzenia Planów, dowiedzieć się w jaki sposób wybrać instytucję zarządzającą, jak również rozstrzygnąć kwestie prawne i podatkowe, związane z uruchomieniem i działaniem PPK.
Dopełnieniem spotkania będą krótkie prezentacje renomowanych instytucji finansowych, planujących zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.
Jesteśmy przekonani, że uczestnictwo w konferencji pozwoli na sprawne wdrożenie PPK w Państwa firmie.
Zapraszamy do rejestracji na stronie: https://konferencje.rp.pl/wydarzenia/7/1424-ppk-przewodnik-pracodawcy

Jak co roku nauczyciele Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Rafał Matus i Wojciech Zgud zorganizowali akcję w ramach obchodów Święta Wszystkich Świętych. Rzeźnicza Pamięta o bohaterach.Nasza szkolna inicjatywa „Młodzież pamięta” składała się z dwóch szkolnych wycieczek:

wtorek, 29 październik 2019 14:35

Udana II Biesiada Piwna Przedsiębiorców

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie była gospodarzem II Biesiady Piwnej Przedsiębiorców. Przy organizacji współpracowała z Krakowską Kongregacją Kupiecką i Stowarzyszeniem Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business”. Biesiada,odbyła się na terenie Strzelnicy przy ul. Pasternik 128 w Krakowie. Było wspaniale!

Podczas pierwszej sesji Młodzieżowa Rada Krakowa młodzi radni wybrali prezydium. Radzie przewodniczyć będzie Kasia Chajduga z Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie.
Jej zastępcami zostali:
Jakub Moraczyński z Zespół Szkół Mechanicznych Nr 4 w Krakowie
Karol Pawełko z XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie
Mateusz Werszner z XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Krakowie.
Sekretarzem MRK została Wiktoria Biedroń z XV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Sesję do czasu wyboru nowych władz prowadził Dominik Jaśkowiec przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

niedziela, 20 październik 2019 12:34

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych

Krakowski Cech Rzemiosł Różnych świętuje 70. lecie powstania. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta, podczas której został poświęcony nowy sztandar cechowy.Mszę świętą odprawił i kazanie wygłosił archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. Poświęcił też sztandar. W nabożeństwie uczestniczyły przedstawicielstwa prawie wszystkich krakowskich cechów. Był też prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski.

Prezes Janusz Kowalski, członek Kapituły nagrody literackiej im. Władysława Reymonta przyznawanej przez Związek Rzemiosła Polskiego zachęca doo obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=H54r3eDU_7E&feature=youtu.be

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie była partnerem w projekcie „Wzmocnienie kontaktów zawodowych MŚP w sferze dualnego kształcenia zawodowego w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4”. Podsumowanie projektu odbyło się w dniach 14-16 października w Budapeszcie, na zaproszenie koordynatora projektu z Węgier - Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), w której uczestniczyła delegacja Izby w składzie: Prezes Janusz Kowalski wraz z ze swoim Zastępcą Tadeuszem Dąbrowskim, Dyrektorem Szkoły MIRiP Elżbietą Kosacką oraz Z-cą dyrektora MIRiP Tomaszem Kowalikiem.

środa, 09 październik 2019 19:55

Dzień Nauczyciela w naszej Izbie

W pięknej sali Cechu Rzemiosł Spożywczych Na Kotłowem odbyło się spotkanie z nauczycielami. Prezes Janusz Kowalski zaprosił dyrekcję z Elżbietą Kosacką, jej zastępcą Tomaszem Kowalikiem oraz grono pedagogiczne Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. kardynała Stefana Sapiehy w Krakowie. Przygotowano m.in. wspaniały tort ze zdjęciem nauczycieli i ciasta.

poniedziałek, 07 październik 2019 10:52

II BIESIADA PIWNA PRZEDSIĘBIORCÓW !

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie uprzejmie informuje, że wspólnie z Krakowską Kongregacją Kupiecką i Stowarzyszeniem Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business” w dniu 26 października 2019 r. organizuje II Biesiadę Piwną Przedsiębiorców.

Biesiada, której rozpoczęcie planowane jest na godz. 17.00, odbędzie się na terenie Strzelnicy przy ul. Pasternik 128 w Krakowie.
Dojazd z pętli w Bronowicach autobusem linii: 238, 248, 258, 268, 278.

Podczas imprezy będą serwowane: wędliny, bogracz, mix pierogów, chleb ze smalcem, ogórki, piwo bez ograniczeń, kawa, herbata (wszystko w cenie zaproszenia), a czas uczestnikom będzie umilał DJ.

Koszt uczestnictwa w Biesiadzie to 55 zł od osoby.

Zgłoszenia udziału w Biesiadzie  w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 października br. -  nr tel.  12 421-52-51, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Uwaga: Bilety do nabycia będą także na miejscu w dniu imprezy, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym na podany powyżej numer.

Serdecznie zapraszamy!

środa, 02 październik 2019 11:14

Gala Literackiej Nagrody im. Władysława Reymonta

W Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego 1 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego imienia Władysława Stanisława Reymonta. Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została ustanowiona w 1994 r. dla upamiętnienia postaci wybitnego pisarza-rzemieślnika-Noblisty. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego. W 2010 r. Zarząd ZRP zdecydował zawiesić przyznawanie nagrody. w 2019 r., po kilkuletniej przerwie, Związek Rzemiosła Polskiego, z inicjatywy prezesa Jana Gogolewskiego, powrócił do chlubnej tradycji nagradzania wybitnych twórców za ich literackie dokonania oraz działalność na rzecz kultury. Laury przyznaje jury, w skład którego wchodzą pisarze-laureaci Nagrody, Prezydium Zarządu ZRP i szefowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Galę prowadził Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego ze swoją córką Sabiną, byłą konsul w Nowym Jorku. Nagrody wręczali prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski ze swoimi zastępcami Januszem Kowalskim, Januszem Piątkiem i Zbigniewem Marchwiakiem.

niedziela, 29 wrzesień 2019 11:38

Światowy Dzień Serca 2019

W dniach 28 i 29 września 2019 r. odbywa się już po raz kolejny impreza plenerowa na Rynku Głównym w Krakowie, podczas której mieszkańcy Miasta Krakowa  mogą skorzystać z badań, konsultacji oraz porad z zakresu ochrony zdrowia – Krakowskie Dni Zdrowia i Światowy Dzień Serca. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentował prezes Janusz Kowalski z małżonką, która z jest lekarzem.

Strona 1 z 36