środa, 02 październik 2019 11:14

Gala Literackiej Nagrody im. Władysława Reymonta

W Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego 1 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego imienia Władysława Stanisława Reymonta. Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została ustanowiona w 1994 r. dla upamiętnienia postaci wybitnego pisarza-rzemieślnika-Noblisty. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego. W 2010 r. Zarząd ZRP zdecydował zawiesić przyznawanie nagrody. w 2019 r., po kilkuletniej przerwie, Związek Rzemiosła Polskiego, z inicjatywy prezesa Jana Gogolewskiego, powrócił do chlubnej tradycji nagradzania wybitnych twórców za ich literackie dokonania oraz działalność na rzecz kultury. Laury przyznaje jury, w skład którego wchodzą pisarze-laureaci Nagrody, Prezydium Zarządu ZRP i szefowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Galę prowadził Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego ze swoją córką Sabiną, byłą konsul w Nowym Jorku. Nagrody wręczali prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski ze swoimi zastępcami Januszem Kowalskim, Januszem Piątkiem i Zbigniewem Marchwiakiem.

Piotr Wojciechowski otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości, a Wacław Sakowski odebrał laur za dzieło literackie 2018 roku. Za działalność okołoliteracką nagrodzono Aldonę Borowicz-Tchórzewską, poetkę, eseistkę, organizatorkę Warszawskiej Jesieni Poezji. Nagrodę Specjalną im. Władysława Reymonta, przyznawaną rzemieślnikom-pisarzom wręczono Piotrowi Tengowskiemu za "Dzieje rzemiosła nowosądeckiego".

W tym roku po raz pierwszy Nagrodę Literacką im. Władysława St. Reymonta przyznano w trzech kategoriach - za całokształt twórczości, za dzieło literackie oraz za działalność okołoliteracką.

Nagrodę Literacką im. Reymonta za całokształt twórczości odebrał prozaik, poeta, reżyser i krytyk filmowy Piotr Wojciechowski. Prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przypomniała w laudacji, że Wojciechowski był prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i do dziś jest podporą wielu inicjatyw Stowarzyszenia.
W tej kategorii, poza laureatem, nominacje otrzymali również Janusz Drzewucki, Józef Baran, Wiesław Myśliwski i Małgorzata Szejnert.

Nagrodę za dzieło literackie wręczono pisarzowi, eseiście, historykowi literatury i tłumaczowi Wacławowi Sadkowskiemu za książkę "Ktoś taki jak ty (spowiedź bastarda wieku XX)", którą opublikowało Wydawnictwo Studio EMKA.

- Wacław Sadkowski jest postacią niesłychanie ważną dla historii polskiej kultury i literatury, przez lat 20 z okładem był redaktorem naczelnym miesięcznika Literatura na Świecie - powiedział prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz. Nagrodzona powieść Sadkowskiego jest książką człowieka, który w wieku lat przeszło sześćdziesięciu, dowiedział się, że ci ludzie, których uważał za swoich rodziców, nie są jego biologicznymi rodzicami, a mimo to zachował dla nich miłość i szacunek - podkreślił Wawrzkiewicz.
W tej kategorii nominowano autorów książek: "Pogrom 1905" Wacława Holewińskiego, "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej, "Aleję Włókniarek" Marty Madejskiej, "Komeda. Osobiste życie jazzu" Magdaleny Grzebałtowskiej, "Cegiełki i inne opowiadania" Jana Krzysztofa Piaseckiego, "Lekcje u Różewicza. Teksty krytycznoliterackie i osobiste" Janusza Drzewuckiego, "Olanda" Rafała Wojasińskiego, "La Petite Mort" Waldemara Bawołka, "Spotkanie w słowie. O twórczości Karola Wojtyły" Zofii Zarębianki i "Basso continuo" Jarosława Mikołajewskiego.

Nagrodę Literacką im. W. Reymonta za działalność okołoliteracką odebrała poetka, eseistka, organizatorka Warszawskich Jesieni Poezji Aldona Borowicz Tchórzewska.

W laudacji wiceprezes Związku Literatów Polskich Zbigniew Milewski przypomniał, że po przyjeździe z Olsztyna do Warszawy Borowicz Tchórzewska stała się znanym i cenionym popularyzatorem literatury niskonakładowej, w szczególności poezji.

Nominacje w tej kategorii otrzymali również Dawid Jung i Beata Szymańska-Aleksandrowicz.

Nagrodę Specjalną im. Władysława Reymonta, przyznawaną rzemieślnikom-pisarzom wręczono Piotrowi Tengowskiemu za "Dzieje rzemiosła nowosądeckiego". Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu Jan First w laudacji powiedział, że książka ukazuje zmienne losy rzemiosła od czasu lokacji miasta Nowego Sącza w roku 1292, w czasie rozkwitu miasta w wieku XIV i XV, w czasie niewoli narodowej, w niespokojnych latach zawieruch wojennych, oraz w czasach powojennych i obecnych. Autor ułatwia czytelnikowi zapoznanie się z rolą rzemiosła w życiu gospodarczym Nowego Sącza i regionu sądeckiego.
Wyróżnienia dla środowiska rzemieślniczego otrzymali: Wacław Napierała za tom "Klemens Napierała zwykły życiorys zwykłego patrioty" oraz biogram do książki "Nasza Syberiada" pt. "Ministranci księdza Macieja", Jadwiga Marzec za tom "Marzenia nie liczą lat" oraz kaznodzieja, rekolekcjonista, autor audycji radiowych i felietonów ks. Piotr Brząkalik.

Czytajcie też relacje na stronie Związku Rzemiosła Polskiego

 

 • Rey_0001
 • Rey_001
 • Rey_01
 • Rey_01a
 • Rey_01b
 • Rey_1
 • Rey_11
 • Rey_13
 • Rey_15
 • Rey_18
 • Rey_2a
 • Rey_2b
 • Rey_2c
 • Rey_3
 • Rey_4
 • Rey_5
 • Rey_8
 • Rey_9
 
Czytano 378 razy Ostatnio zmodyfikowano piątek, 04 październik 2019 09:58