sobota, 01 grudzień 2018 21:45

Targi Bożonarodzeniowe otwarte. Kraków odlicza dni do świąt

W sobotę, 1 grudnia, Kraków rozświetliły świąteczne iluminacje. O godz. 17 na Rynku Głównym została zapalona największa i najpiękniejsza choinka w mieście. A w świąteczny nastrój wprowadził zespół Enej, który wystąpił na scenie głównej targów bożonarodzeniowych.
Na 15-metrowej choince rozbłysnęło 26000 diod. Drzewko jest przystrojone elementami nawiązującymi do domowych choinek, gdzie ozdoby w formie pawich oczek i migoczących świeczek wplatają się w białe, zimne oświetlenie, pokrywające powierzchnię gałęzi. Całość zwieńczona jest przestrzenną gwiazdą w białym, ciepłym kolorze – dla uzyskania odpowiedniego odcięcia kolorystycznego.

1 grudnia oficjalnie rozpoczęły się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. To idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. Z estrady zlokalizowanej koło Sukiennic od strony ul. Brackiej fakt otwarcia kiermaszu ogłosił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Potem prezydent Kulig oraz prezesi Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek i Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski wypuścili w niebo baloniki z dziecięcymi listami do św. Mikołaja. Od godziny 10 przy estradzie było można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy wrzucone do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, po godzinie 12 przyczepione zostały do mikołajowych baloników i poleciały do nieba.

Prezydent z gośćmi targów przeszli między stoiskami. Podziwiali ozdoby choinkowe, drewniane szopki, zainteresowali sie wędlinami z Litwy, obejrzeli polska biżuterię z bursztynami.

Codziennie, aż do okresu poświątecznego na Rynku Głównym czynne są kramy, na których królują świąteczne ozdoby, odzież oraz rękodzieło. Dodatkowo na stoiskach można spróbować pysznych potraw z grilla, staropolskich pierogów, rozgrzewających zup czy niezastąpionego chleba ze smalcem. Na miłośników małego co nieco czekają prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniki. Jest też stoisko Poczty Polskiej z świątecznymi kartkami i okolicznościowym stemplem.

To nie koniec świątecznych atrakcji – w ramach targów, przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Najbarwniejszym elementem będzie korowód kolędników. Zaplanowano również pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika wieszcza pojawią się dziady: proszalne, śpiewające ballady, weselne, pogrzebowe, kościelne.

Czytano 608 razy