czwartek, 13 kwiecień 2023 10:38

Kolejny sukces naszej Izby. I kolejna SUKCES-JA!

Miło nam poinformować, że Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie otrzymała dofinansowanie na realizację tegorocznego zadania pn. Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA!. Jest to kolejny projekt związany z sukcesją realizowany przez naszą Izbę - w 2022 roku Izba realizowała działania w ramach I edycji Małopolskiej Sieci Sukcesorów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przygotowuje plan działania na najbliższe lata, w bliskiej nam ostatnio dziedzinie - SUKCESJI. Dlatego już teraz gorąco zachęcamy Nestorów i Sukcesorów do wypełnienia ankiety na temat sukcesji w firmie: (LINK DO ANKIETY DOSTĘPNY PO KLIKNIĘCIU TUTAJ).

"Plan zarządzania sukcesją w Małopolsce 2030" - bo taką nazwę nosi dokument, ma określać kierunki wsparcia transferu biznesu w Małopolsce. Jedną z jego części będzie diagnoza sytuacji oraz analiza potrzeb firm. Wyniki ankiety będą dopełnieniem działań ukierunkowanych na zebranie aktualnych informacji o sukcesji przedsiębiorstw w Małopolsce.

Gorąco zachęcamy przyszłych SUKCESORÓW i NESTORÓW do pozostania z nami w kontakcie! Aby nie przegapić kolejnej edycji "Małopolskiej Sieci Sukcesorów" planowanej na 2023 rok wystarczy zostawić nam do siebie kontakt - zainteresowane osoby mogą zgłaszać chęć udziału już teraz, za pośrednictwem:

- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- telefonicznie (12) 4215251

- za pośrednictwem FB https://www.facebook.com/miripkrakow

 

Poinformujemy Was gdy podejmiemy kolejne działania w tej tematyce. Zachęcamy również do polubienia naszej strony, aby być na bieżąco z realizowanymi przez nas projektami.

wtorek, 27 grudzień 2022 10:01

Wywiad na temat sukcesji w strefabiznesu.pl

Na portalu strefabiznesu.pl (po kliknięciu TUTAJ) ukazał się dziś wywiad z Prezesem naszej Izby Januszem Kowalskim. Gorąco zachęcamy do lektury!

21 grudnia w budynku Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej 4 odbyło się ostatnie, już siódme spotkanie w ramach „Małopolskiej Sieci Sukcesorów”. W spotkaniu podsumowujące Projekt brali udział Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, Dyrektor szkoły Elżbieta Kosacka, grono pedagogiczne, uczniowie oraz zaproszeni goście: m.in. uczestnicy Projektu, Anna Wojsa-Świetlik - przedstawiciel Departamentu Skarbu i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a także nasi rzemieślnicy biorący udział w Projekcie: Grzegorz Adamski oraz Piotr Wąsik.

W dniu 30 września 2022r. w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie uroczyście obchodzony był Dzień Patrona Szkoły – ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, Księcia Niezłomnego. Dyrektor szkoły Elżbieta Kosacka, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski, grono pedagogiczne, uczniowie oraz zaproszeni goście m.in. Grzegorz Adamski – mistrz szkolący w zawodzie dekarz, Anna Wojsa-Świetlik - przedstawiciel Departamentu Skarbu i Gospodarki Urzęd Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Rafał Kunaszyk, prezes oddziału małopolskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych brali udział w tym święcie, połączonym ze ślubowaniem klas pierwszych.

Data Godzina Nazwa wydarzenia Miejsce
 30.09.2022   09:00 - 13:00   Spotkanie inauguracyjne   Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. Rzeźnicza 4, Kraków   
 04.10.2022  16:00 - 20:00   Warsztat 1 Wprowadzenie do sukcesji   iLab PLUS Eurokreator, ul. Przemysłowa 13, Kraków
 24.10.2022  16:00 - 20:00   Warsztat 2 Aspekty finansowe sukcesji   iLab PLUS Eurokreator, ul. Przemysłowa 13, Kraków
 10.11.2022  16:00 - 20:00   Warsztat 3 Zarządzanie przygotowanie i wdrażaniem procesów sukcesyjnych   iLab PLUS Eurokreator, ul. Przemysłowa 13, Kraków
 25.11.2022  16:00 - 20:00   Warsztat 4 Wszystko zostaje w rodzinie czyli, jak efektywnie komunikować się przygotowując do sukcesji   iLab PLUS Eurokreator, ul. Przemysłowa 13, Kraków
 01.12.2022  16:00 - 20:00   Warsztat 5 Sukcesja w praktyce   iLab PLUS Eurokreator, ul. Przemysłowa 13, Kraków
 21.12.2022  13:00 - 15:00  Spotkanie podsumowujące   Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. Rzeźnicza 4, Kraków

Już teraz weź udział w nowym, bezpłatnym projekcie MIRiP! Wypełnij formularz, wyślij skan na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wypełnij i złóż go (osobiście lub za pośrednictwem poczty) w siedzibie MIRiP (ul. św. Anny 9). Na zgłoszenia czekamy do 31.08.2022!

FORMULARZ REKRUTACYJNY (do pobrania klikając TUTAJ)

REGULAMIN PROJEKTU (do pobrania klikając TUTAJ)

 W JAKIM CELU REALIZOWANY JEST PROJEKT?

Głównym celem projektu „Małopolska Sieć Sukcesorów: Sukces-Ja” realizowanego przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, jest:

 • podniesienie poziomu gotowości do sukcesji w małopolskich firmach;
 • wzmocnienie postaw przedsiębiorczych;
 • rozwój wiedzy i umiejętności w temacie sukcesji;
 • wsparcie wymiany doświadczeń i networkingu.

DLA KOGO?

W ramach tworzenia Małopolskiej Sieci Sukcesorów zaangażujemy do projektu do 20 osób: potencjalnych sukcesorów w firmach/osób, które przejęły firmę w wyniku sukcesji z woj. Małopolskiego.

NA CZYM POLEGA PROJEKT?

Członkowie projektu wezmą udział w 7 spotkaniach (20 godzin - możliwość uczestnictwa online), w tym: 1 inauguracyjnym, 5 warsztatach i 1 podsumowującym, w terminie od września do grudnia 2022.

W ramach spotkań będą poruszane tematy związane z sukcesją, w tym z zakresu:

 • prawa;
 • finansów i podatków;
 • zarządzania;
 • aspektów psychologicznych;
 • wymiany doświadczeń.

Warsztaty będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych, którzy dokładnie omówią zagadnienie sukcesji z uwzględnieniem ich własnych doświadczeń w prowadzeniu takich spraw.

Sukcesja jest naturalnym i koniecznym wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć każda firma rodzinna. Sukcesja to przekazanie władzy, majątku, wiedzy oraz odpowiedzialności kolejnemu pokoleniu. Nie jest to łatwe, zarówno dla twórcy biznesu jak i jego następcy. Najlepszym sposobem na eliminację barier i problemów jest odpowiednie zaplanowanie tego procesu. Działania, które wprowadzą nowe pokolenie w świat biznesu oraz pomogą określić zasady i wartości, jakimi musi się kierować następca a przede wszystkim, które wykreują umiejętności i kompetencje niezbędne do zarządzania firmą, są czasochłonne i wymagają ogromu pracy. Ważnym elementem jest wypracowanie wspólnej wizji na dalsze losy przedsiębiorstwa oraz zbudowanie zaufania nestora, które pozwoli na pełne przekazanie władzy i umożliwienie podejmowania własnych decyzji przez sukcesora. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie dobranie formy prawnej i faktyczne przeprowadzenie zmiany w organizacji. W tej kwestii warto zasięgnąć rady eksperta, który przedstawi dostępne możliwości oraz pomoże wybrać najlepszą z nich.


JAK SKORZYSTAĆ?

Jesteś zainteresowany dołączeniem do projektu? Nie czekaj, zgłoś się już dziś! Nabór trwa do 31 sierpnia 2022 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

INFORMACJE: Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, I p., pok.11, tel. 12 421-52-51, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

piątek, 01 lipiec 2022 07:14

Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA

Miło nam poinformować, że Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie rozpoczyna realizację Projektu pn. Małopolska Sieć Sukcesorów "SUKCES-JA!". Sukcesja to bardzo aktualny temat szczególnie dla osób, które otworzyły swoje firmy na początku lat 90-tych. Sukcesja firmy to przekazanie następcy wiedzy i własności biznesu, w oparciu o wspólnie wyznawane wartości. MIRiP realizując projekt chce zorganizować cykl bezpłatnych warsztatów prawnych, aby pomóc naszym przedsiębiorcom w zaplanowaniu tych działań.

CELE PROJEKTU:

 • podniesienie poziomu gotowości do sukcesji w małopolskich firmach poprzez wzmocnienie postaw przedsiębiorczych oraz rozwój wiedzy i umiejętności wśród potencjalnych sukcesorów/ osób, które przejęły firmę w wyniku sukcesji, w kluczowych obszarach funkcjonowania firmy;
 • wsparcie wymiany doświadczeń i networkingu w/w osób.

DO KOGO SKIEROWANE SA DZIAŁANIA

Potencjalni sukcesorzy w firmach/osoby które przejęły firmę w wyniku sukcesji z woj. Małopolskiego.

CO OFERUJEMY?

Bezpłatne warsztaty z zakresu sukcesji: w ramach Projektu zostanie zorganizowane 7 spotkań: 1 spotkanie inauguracyjne, 5 warsztatów merytorycznych w formule hybrydowej (ze szczególnym naciskiem na udział osobisty w spotkaniach z ekspertami), 1 spotkanie podsumowujące.

W ramach 5 warsztatów merytorycznych łącznie zostanie przeprowadzonych 20 godzin warsztatów prowadzonych przez ekspertów merytorycznych. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy będą mogli lepiej przygotować firmę do płynnego przejścia w ręce kolejnego pokolenia – sukcesorów. Rzemieślnicy dowiedzą się również, jak zabezpieczyć biznes w przypadku braku następców. Zostaną również omówione zagrożenia prowadzonego biznesu oraz zakres odpowiedzialności majątkiem prywatnym. W trakcie warsztatów omówione zostaną też rozwiązania zabezpieczające biznes za życia przedsięiorcy na wypadek jego śmierci, ewentualnych konsekwencji oraz utraty płynności finansowej. Poruszone zostaną także kwestie związane z przekształceniem działalności gospodarczej, doborem odpowiedniej formy prawnej i regulacji spraw spadkowych. Temat zostanie omówiony także pod kątem zabezpieczeń finansowych potencjalnych spłat (spadkobierców, wychodzącego wspólnika). W zrozumieniu kwestii sukcesji pomogą uczestnikom omawiane przypadki oraz wiedza praktyczna przedsiębiorców, którzy już sukcesji dokonali (wsparcie wymiany doświadczeń i networkingu w/w osób).

KIEDY? Już najblizszych dniach umieścimy na stronie formularze do rekrutacji oraz dokładną instrukcję jak zgłaszać się do udziału w Projekcie.

 

Projekt ralizowany w ramach realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości” pn. „Małopolska Sieć Sukcesorów”.