II Rzemieślniczy Piknik Rodzinny!

Status projektu: Aktywny II Rzemieślniczy Piknik Rodzinny!

18 maja 2024 r., na stadionie Juvenii przy ul. Na Błoniach 7 w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – II Piknik Rzemieślniczy, zorganizowany przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości, we współpracy z Zespołem Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości i Rzemieślniczym i Klubem Sportowym Juvenia.

O godzinie 10:00 prezes MIRiP Janusz Kowalski oraz dyrektor ZSRiP Elżbieta Kosacka dokonali oficjalnego otwarcia Pikniku.

Wydarzenie miało na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku rzemiosła, zainteresowanie dzieci zawodami ginącymi, pokazanie pracy rzemieślnika, tak aby zapisała się w świadomości społeczeństwa jako fach gwarantujący dobrą pracę i stabilne zarobki.

Mieszkańcy Krakowa w tą upalną sobotę tłumnie odwiedzali teren stadionu Juvenii – w pikniku udział wzięło przeszło 300 osób. Na terenie wydarzenia znajdowały się specjalne namioty, w których przedstawiciele MIRiP, nauczyciele i uczniowie ZSRiP oraz zaprzyjaźnieni rzemieślnicy promowali naukę zawodu w rzemiośle oraz organizowali zajęcia rzemieślnicze. Rodzice z dziećmi mogli zobaczyć jak wygląda praca rzemieślnika, wziąć aktywny udział w zajęciach na stanowiskach warsztatowych: stolarskim, krawieckim, fryzjerskim, zduńskim, wikliniarskim, medycyny niekonwencjonalnej, ceramicznych i innych.

Na terenie obiektu można było również obejrzeć wystawę zdjęć „Rzemieślnik XXI wieku”, która jest efektem sesji zdjęciowych w zakładach rzemieślniczych, w których udział wzięli rzemieślnicy, należący do cechów zrzeszonych w MIRiP.

Dzieci mogły skorzystać również z dmuchanych zjeżdżalni, malowania twarzy, zrobić zwierzątka z balonów, złożyć origami, rysować, kolorować, strzelać z łuku, wziąć udział w animacjach, warsztatach, malowaniu kamieni, zobaczyć relaksujące i „porywające” występy taneczne, pokazy baniek mydlanych, czy zrobić tymczasowy tatuaż z motywem rzemieślniczym, a także wziąć udział w konkursie na malowanie kamyków na rzecz podopiecznych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie w ramach akcji #KamyczkiNadzei.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał watę cukrową, lody, upominki w postaci gadżetów rzemieślniczych: magnesów na lodówkę, książeczek i kolorowanek z zawodami rzemieślniczymi, naklejek, balonów. Pierwsze 100 młodych gości otrzymało tzw. wyprawkę szkolną – czyli specjalny pakiet składający się z zeszytów, piórnika i plecakoworka – z komiksowym motywem rzemieślniczym.

Hitem w tym roku było również stoisko „przypinkowe”, na którym każdy uczestnik mógł narysować dowolny rysunek i zrobić przypinkę lub magnes na lodówkę ze swoim dziełem lub wybrać spośród gotowych grafik z rzemieślnikami.

Impreza ubogacona była kwietnymi wiankami w barwach Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, wykonanymi w ramach konkursu (projekt #SU-w-ak), które posłużyły do licznych sesji zdjęciowych promujących szkołę i rzemiosło.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym wystawcom, przedsiębiorcom i ich pracownikom:
– Panu Józefowi Majerczykowi i Mistrzom stolarstwa z pracowni stolarskiej Stolfach (stanowisko stolarskie);
– Pani Katarzynie Łysek (warsztaty krawieckie) wraz z uczennicą;
– Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana (stanowisko ceramiki);
– firmie społecznej Żywa Pracownia (stanowisko wikliniarskie);
– członkom Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych: firmie CEBUD Pana Jacka Ręki oraz firmie KOMEN Pana Krzysztofa Jaśko;
– Pani Beacie Oleś – mistrzyni fryzjerstwa, kształcącej młodzież (stanowisko fryzjerskie) oraz jej uczennicom;
– Panu Piotrowi Wąsikowi za dzielenie się swoją motoryzacyjną pasją oraz umożliwienie fanom jednośladów zrobienia zdjęć na motorze;
– członkom Małopolskiego Cechu Naturopatów, Bioenergoterapeutów i Radiestetów: Pani Natalii Fiala-Koczwara i Panu Miłoszowi Piwowarczykowi za przekazanie nam pozytywnej energii;
– Rzemieślniczemu Klubowi Sportowemu Juvenia a w szczególności prezesowi Rafałowi Budce za pomoc w organizacji wydarzenia;
oraz wszystkim nauczycielom i uczniom naszej szkoły, którzy brali aktywny udział w prowadzeniu warsztatów, organizacji stoisk– za każdą przeprowadzoną akcję, działanie, ankiety, promocję Izby, Szkoły, rzemiosła – i dzięki którym możliwy był sukces tego Pikniku!

Działanie realizowane w ramach projektu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie pt. „Wzmocnienie pozycji rzemiosła poprzez wzmożone działania lokalne w latach 2024-2025”, dzięki wsparciu finansowym Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Polski Inkubator Rzemiosła Komitet do spraw Pożytku Publicznego w latach 2021-2030.

Więcej w tej kategorii:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt