Porozumienie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości
Status projektu: AktywnyZa nami pierwsze powakacyjne spotkanie Porozumienia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.
Uczestników powitał Tomasz Kowalik, zastępca dyrektora Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, pełniący w zastępstwie Prezesa Izby Janusza Kowalskiego obowiązki Przewodniczącego Porozumienia. Po powitaniu głos zabrał Prezydent Miasta Krakowa Stanisław Mazur, przedstawiając kluczowe tematy do omówienia, m.in. zmiany w uchwale krajobrazowej oraz przygotowania do wdrożenia Pakietu Remontowego przez Urząd Miasta Krakowa. Prezydent Mazur przedstawił założenia nowego projektu wspierającego przedsiębiorców działających w rejonach objętych remontami. Planowane działania to m.in.: informowanie klientów o funkcjonujących firmach za pośrednictwem tablic elektronicznych, stworzenie strony internetowej z aktualnymi informacjami o remontach, badanie możliwości wsparcia finansowego dla mieszkańców korzystających z usług firm w strefach remontowych.
Wprowadzenie do tematu zmian w uchwale krajobrazowej przedstawił Grzegorz Janyga, zastępca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego UMK. Obecnie dokument jest na etapie zbierania opinii od jednostek miejskich, a w dalszym etapie trafi do konsultacji społecznych. Prezentowane zmiany obejmowały m.in.: uproszczenie podziału na strefy reklamowe, ograniczenie banerów na rusztowaniach, wprowadzenie nowego typu nośników reklamowych, zmiany w zasadach umieszczania szyldów na elewacjach budynków.
Zebrani pozytywnie ocenili propozycje zmian, jednak zaznaczono, że ostateczny kształt uchwały będzie efektem pracy radnych oraz wyników konsultacji społecznych.
W trakcie dyskusji Tomasz Kowalik podniósł trzy istotne kwestie: problem szyldów zabytkowych, które nie spełniają obecnych wymogów, ale są częścią dziedzictwa miasta, regulacje dotyczące reklam wyborczych, możliwość wprowadzenia reklamy okolicznościowej, stosowanej podczas wydarzeń.
Radny Łukasz Maślona przedstawił pomysł wsparcia dla sklepów historycznych. Zwrócił uwagę na konieczność traktowania takich przedsiębiorstw jako dziedzictwa kulturowego Krakowa. Dyskutowano o możliwości włączenia ich do programu wsparcia podobnego do tego, który funkcjonuje dla księgarń. Postulaty obejmowały wsparcie dla sklepów istniejących od minimum 30 lat, rozszerzenie ulg czynszowych dla historycznych sklepów, promocję tych punktów jako atrakcji turystycznych i kulturowych miasta.
Na koniec uczestnicy postulowali, aby plany miasta były regularnie konsultowane z przedsiębiorcami, a Porozumienie pełniło funkcję pośrednika w przekazywaniu opinii do Urzędu Miasta Krakowa.