sobota, 09 styczeń 2021 17:34

Ważne dla firm prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią

Informujemy, że w dniu 31 grudnia 2020 roku kończy się okres przejściowy, a Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną UE. W przypadku firm prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią, od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady.  

Poniżej przesyłamy linki do stron internetowych zawierających przydatne informacje, które pomogą Państwu przygotować się na nadchodzące zmiany. Zachęcamy także do śledzenia profilu British Embassy Warsaw i Department for International Trade na social media, oraz do zapoznawania się na bieżąco z najnowszymi informacjami publikowanymi na stronie gov.uk/eubusiness.

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne

·       https://www.gov.uk/eubusiness – tu dowiedzą się Państwo, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.  

·       https://www.gov.uk/transition – prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.     

·       https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service – jeżeli przewożą Państwo towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.  

Funkcjonowanie granicy   

·       https://www.gov.uk/government/publications/the-border-operating-model – informacje na temat funkcjonowania granicy z Unią Europejską po okresie przejściowym.  

Przewodnik importowo-eksportowy działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.  

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.  

Strona internetowa rządu polskiego  

·       www.brexit.gov.pl – tu znajdą Państwo specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.  

Jak uzyskać brytyjski numer EORI  

·       https://www.gov.uk/eori

Ustalenie warunków handlu dla Państwa firmy  

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

Jak może Państwu pomóc pośrednik celny lub agent 

Zagadnienia szczegółowe

TOWARY KONTROLOWANE  

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO 

Kontrola sanitarna i fitosanitarna  

Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego

Oznakowanie żywności i napojów  

Jeśli na powyższych stronach nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytania, mogą je Państwo kierować na email: Poland.KeepBusinessMoving@fco.gov.uk Będzie on monitorowany od 28 grudnia.​

 

Czytano 889 razy