Rzemieślnicza nauka zawodu

Jak wygląda rzemieślnicza nauka zawodu?

Przepis regulujący naukę w zakładach rzemieślniczych to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.V.1996 r (Dz. U. nr 60 poz. 278) wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. nr 197 poz. 1663,1996 z 2002 roku ):

  • Nauka w zakładach rzemieślniczych trwa 36 miesięcy.
  • Uczeń ma obowiązek dokształcania teoretycznego w Branżowej Szkole I Stopnia lub drogą kursową w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego.
  • Młodocianemu w okresie nauki przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej:

– w pierwszym roku nauki 5%
– w drugim roku nauki 6%
– w trzecim roku nauki 7%

  • Nauka młodocianego kończy się egzaminem czeladniczym w Izbie Rzemieślniczej.

 

Jak wygląda nauka w Branżowej Szkole I Stopnia?

 

SZKOŁA = LEKCJE + KURSY + ZAJĘCIA PRAKTYCZNE* 

(*Rodzic/opiekun prawny ucznia szkoły branżowej oraz uczeń podpisują UMOWĘ O PRACĘ W CELU PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO z pracodawcą, u którego dziecko odbywa zajęcia praktyczne; uczeń, jako pracownik młodociany, usprawiedliwia nieobecności na zajęciach praktycznych oraz w szkole zwolnieniem lekarskim.)

 

CZEŚĆ TEORETYCZNA

W budynku szkoły przy ul. Rzeźniczej 4 w Krakowie wszyscy uczniowie odbywają lekcje z przedmiotów ogólnokształcących. Tylko uczniowie kształcący się w zawodach fryzjer, sprzedawca i magazynier-logistyk będą się uczyć przedmiotów teoretycznych zawodowych w szkole. Pozostali, np. kowal, cukiernik, stolarz etc., zdobywają wiedzę zawodową na miesięcznych turnusach dokształcania teoretycznego, tzw. kursach – każdy zawód w innym terminie.

 

Obowiązuje następujący rozkład nauki i zajęć praktycznych:

I klasa – 3 dni nauki w szkole + 2 dni zajęć praktycznych,

II klasa – 2 dni nauki w szkole + 3 dni zajęć praktycznych,

III klasa – 1 dzień nauki w szkole + 4 dni zajęć praktycznych.

 

Dla zawodów: fryzjer, magazynier-logistyk i sprzedawca:

I klasa – 3 dni nauki w szkole + 2 dni zajęć praktycznych,

II klasa – 3 dni nauki w szkole + 2 dni zajęć praktycznych,

III klasa – 3 dni nauki w szkole + 2 dni zajęć praktycznych.

 

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Wszyscy uczniowie Rzemieślniczej Branżowej I stopnia MIRiP w Krakowie odbywają obowiązkowo zajęcia praktyczne.

Do Szkoły zostaną przyjęci uczniowie – młodociani pracownicy, którzy podpiszą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracodawcami.

Szkoła preferuje uczniów – młodocianych pracowników, którzy mają podpisaną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracodawcami zrzeszonymi w Cechach MIRiP. W szczególnych sytuacjach Szkoła pomaga znaleźć pracodawcę kierując ich do właściwych Cechów.

Młodociany pracownik zatrudniony w celu przygotowania zawodowego posiada wszystkie prawa wynikające z Kodeksu Pracy, w tym prawo do:

  • wynagrodzenia,
  • ubezpieczenia społecznego,
  • urlopu,
  • bezpłatnej opieki lekarskiej,
  • wyposażenia w odzież roboczą oraz ochronną.

Zajęcia z teorii zawodowej realizowane są w formie wspomnianych wyżej miesięcznych kursów (turnusy dokształcania teoretycznego w Centrach Kształcenia Ustawicznego).

Miejsce odbywania kursu ustalane jest w trakcie roku szkolnego.  Koszty utrzymania ucznia na kursie pokrywa szkoła.

 

 

Absolwenci Szkoły mogą podjąć pracę lub jednocześnie pracować i kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, aby zdać maturę i otrzymać tytuł technika (uzyskują dodatkowe kwalifikacje).

 

Szczegółowe informacje dotyczące warunków zatrudnienia w danym rzemiośle, informacje o badaniach lekarskich, prawach i obowiązkach ucznia oraz pracodawcy itp., uzyskać można w biurach Cechów https://izba.krakow.pl/o-nas/cechy-i-spoldzielnie/

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt