Walczymy o zmiany w uchwale krajobrazowej!

Walczymy o zmiany w uchwale krajobrazowej!

W dniu dzisiejszym w siedzibie naszej Izby, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Porozumienie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Na zaproszenie Przewodniczącego Porozumienia, prezesa MIRiP Janusza Kowalskiego, w spotkaniu uczestniczył I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa prof. Stanisław Mazur.

Głównym celem Porozumienia jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy Gminą Miejską Kraków, a organizacjami zrzeszającymi i reprezentującymi lokalnych przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ważnym zadaniem Porozumienia jest również umożliwienie wymiany informacji i doświadczeń między różnymi instytucjami na szerokim forum. Tematem dzisiejszego spotkania była zbliżająca się nowelizacja „Uchwały krajobrazowej”.

Poprzednie „konsultacje” uchwały krajobrazowej nie przyniosły skutku. Pomimo faktu, że środowiska pracodawców zgłosiły ponad 200 uwag do poprzedniej treści uchwały, ta jednak ta została wprowadzona odgórnie, bez dopuszczenia wyjątków i w czasie najgorszym dla przedsiębiorców – w okresie pandemii.

Tym razem, projektując nowe założenia uchwały, włodarze Miasta Krakowa wzięli sobie do serca uwagi przedsiębiorców. Świadczy o tym obecność podczas dzisiejszego spotkania I Zastępcy Prezydenta prof. Stanisława Mazura, który osobiście zaangażował się w proces konsultacji nowelizacji uchwały krajobrazowej z przedsiębiorcami. Na zaproszenie Przewodniczącego Porozumienia, prezesa Janusza Kowalskiego odpowiedzieli również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa: Wydziału Planowania Przestrzennego – Dyrektor Grzegorz Janyga oraz Wydziału Urbanistyki i Architektury – Z-ca dyrektora Magdalena Bartnik wraz z pracownikami.

Podczas spotkania podniesiono te kwestie poprzedniej uchwały, które w sposób bezpośredni uderzyły w przedsiębiorców m.in. umiejscowienie i rozmiar szyldów, nomenklatury: czym jest szyld, a czym jest reklama, długiego procesu uzyskiwania zezwoleń, braku czytelnego instruktarzu dla przedsiębiorców w sprawie uchwały na zasadzie „jednego okienka”, klasyfikacji terenów, na których mogą znajdować się reklamy.

Prezes Janusz Kowalski nawiązał do wpływu, jaki ma zakaz umieszczania reklam na małe lokale usługowe: „Bez reklam klienci nie trafią do małych punktów usługowych, w konsekwencji czego usługodawcy nie zarobią i nie będzie wpływu do miasta z podatków. Bez usług i bez rzemiosła gospodarka zaczyna upadać”.

Na szczęście problemy przedsiębiorców dostrzega Prezydent Stanisław Mazur. W swojej wypowiedzi nawiązał do obciążeń, jakie dotykają przedsiębiorców i idących za tym zagrożeń dla gospodarki. Cieszy fakt, że Prezydent pragnie zrozumieć potrzeby przedsiębiorców: choć nie może zapobiec zamknięciu się rodzinnej piekarni „Pochopień”, to jednak zadeklarował spotkanie z właścicielem firmy, aby dokładnie dowiedzieć się co i w jaki sposób doprowadziło do zamknięcia się tej kultowej, wpisanej na stałe w tradycję Krakowa piekarni.

Efektem spotkania jest wypracowanie planu na kolejne działania Porozumienia: na ten rok zaplanowano jeszcze cztery spotkania Porozumienia. Na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się we wrześniu, konsultowane będą uwagi zgłoszone przez MIRiP do wydziałów Urzędu Miasta Krakowa bezpośrednio zaangażowanych w prace nad uchwałą. Dlatego gorąco zachęcamy do zgłaszania uwag, problemów i potrzeb naszych rzemieślników w kwestii uchwały krajobrazowej do naszej Izby na: sekretariat@izba.krakow.pl, celem wykorzystania zebranego materiału w konsultacjach.

Z udział w dzisiejszym posiedzeniu dziękujemy naszym rzemieślnikom, w tym w szczególności Panu Zbigniewowi Nowakowi za cenny głos w dyskusji, przedstawicielom zaprzyjaźnionych organizacji: Prezesowi Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesławowi Jopkowi wraz z członkami Kongregacji: Andrzejowi Kocowi i Adamowi Udzieli Prezesowi Stowarzyszenia Krak-Business Krzysztofowi Karczowi oraz Adwokat Justynie Podlińskiej, za wniesiony wkład merytoryczny.

Współorganizatorem spotkań Porozumienia jest Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, dlatego w tym miejscu chcemy podziękować Z-cy dyrektora Wojciechowi Łaptasiowi oraz jego pracownikom za aktywną współpracę z naszą Izbą przy organizacji tego jak i kolejnych spotkań Porozumienia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt