Spotkanie Porozumienia na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości

Kluczowe kwestie dotyczące rzemiosła oraz ograniczeń w ruchu drogowym w Krakowie
Przyszłość rzemiosła w Radzie Dialogu Społecznego (RDS)
Prezes MIRiP, Janusz Kowalski, otworzył spotkanie i przedstawił aktualny stan prac nad zmianami w Radzie Dialogu Społecznego. Podkreślił, że propozycja ograniczenia reprezentacji pracodawców do trzech organizacji pomija specyfikę rzemiosła, które jako jedyna organizacja aktywnie kształci młodocianych pracowników. Rzemieślnicze szkoły zawodowe kształcą rocznie ponad 80 tysięcy uczniów w ponad 40 placówkach, co wyróżnia je na tle innych organizacji pracodawców.
Dodatkowo, z inicjatywy rzemiosła powstał Parlamentarny Zespół ds. Rzemiosła, składający się z 15 posłów i jednego senatora. Liczymy, że jego działalność przyczyni się do wzmocnienia sektora rzemieślniczego.
Problematyka identyfikatorów i ograniczeń w ruchu
W spotkaniu uczestniczyły m. in. Pani Joanna Słonczyńska-Łabuz oraz Pani Joanna Niewiadomska z Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), które przedstawiły swoje stanowisko w sprawie zmniejszonej liczby wydawanych identyfikatorów uprawniających do poruszania się po strefach ograniczonego ruchu.
Adwokat Justyna Podlińska omówiła kwestię wykupu abonamentu dla przedsiębiorców, którzy mają siedziby w strefie ograniczonego ruchu (np. najemcy budynku Izby przy ul. św. Anny 9). Wskazała, że wykup abonamentu pozwala na parkowanie w obrębie pięciu najbliższych ulic, jednak konieczne jest uzyskanie wjazdówki, której przyznawanie odbywa się w sposób uznaniowy. Członkowie Porozumienia zadeklarowali interwencję w tej sprawie w Zarządzie Transportu Publicznego.
Reklama i estetyka miasta
Dyskutowano również o nowych zasadach dotyczących reklam w Krakowie. Miasto zostanie podzielone na dwie strefy:
- Strefę Parku Kulturowego
- Strefę Miejską
W strefie miejskiej zaproponowano ograniczenie powierzchni szyldów do 25% elewacji budynku oraz obniżenie dopuszczalnej wysokości ich umieszczania z 2,5 m do 1,8 m. Planowane są dalsze konsultacje społeczne w tej sprawie.
Uchwała krajobrazowa i oznakowanie firm
Prezes „Krak-business” Krzysztof Karcz, zwrócił uwagę na problem podzielonych działek, których suma nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu dopuszczalnej powierzchni reklamowej. Poruszył też kwestię możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniach (np. na parterze budynków mieszkalnych) i oznaczania takich siedzib firm. Przedstawiciel Wydziału Architektury Miasta Krakowa potwierdził, że planowane jest zezwolenie na tego typu oznaczenia.
Podsumowanie
Spotkanie Porozumienia na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości dostarczyło wielu ważnych informacji dotyczących przyszłości rzemiosła, zasad funkcjonowania w strefach ograniczonego ruchu oraz estetyki miejskiej. Uczestnicy zobowiązali się do dalszych działań w tych obszarach w celu ochrony interesów rzemieślników i mikroprzedsiębiorców w Krakowie. Zachęcamy do zgłaszania problemów, z którymi borykają się nasi przedsiębiorcy mailowo na adres: sekretariat@izba.krakow.pl