Spotkanie z kandydatką do Senatu Moniką Piątkowską

21 lutego 2025 roku w siedzibie MIRiP odbyło się spotkanie z Moniką Piątkowską, kandydatką do Senatu.
Prezes Janusz Kowalski przedstawił sylwetkę Pani Moniki Piątkowskiej, podkreślając jej ponad dziesięcioletnie doświadczenie w Urzędzie Miasta Krakowa, gdzie pełniła funkcję Pełnomocnika Prezydenta ds. Marki Kraków oraz Dyrektora Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta. W tym czasie była odpowiedzialna za formułowanie celów marki miasta, kształtowanie jego reputacji oraz komunikacji społecznej.
Problemy rzemiosła
Prezes Janusz Kowalski nawiązał do wcześniejszego spotkania z Rzecznikiem MSP Panią Minister Agnieszką Majewską, podkreślając trudną sytuację rzemiosła w Polsce. Zwrócił uwagę na problem deprecjacji zawodu rzemieślnika spowodowany brakiem wymogu posiadania kwalifikacji oraz niskimi kwotami dofinansowania dla mistrzów szkolących, którzy kształcą około 80 tysięcy uczniów rocznie. Podkreślił również rolę utworzenia parlamentarnego zespołu ds. rzemiosła, doceniając rolę Prezesa Lubuskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Pana Wacława Napierały w inicjowaniu tego przedsięwzięcia.
W dyskusji głos zabrał także Zbigniew Nowak, który zauważył, że prawnicy i architekci mają obowiązek przynależności do swoich izb zawodowych, sugerując wprowadzenie podobnych regulacji dla rzemieślników. Pani Monika Piątkowska odpowiedziała, że siła tkwi w jedności, a obowiązkowa przynależność do izb gospodarczych mogłaby wzmocnić pozycję rzemiosła w dialogu z rządem.
Potrzeba powszechnego samorządu
W swojej wypowiedzi Pani Monika Piątkowska zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia obligatoryjnej przynależności przedsiębiorców do samorządu gospodarczego, podkreślając znaczenie powszechnej reprezentacji tego środowiska. Zaznaczyła również, że od ośmiu lat kieruje Izbą Zbożowo-Paszową, organizacją zrzeszającą handlowców, przetwórców zbóż i producentów pasz. Doświadczenia, które dotknęły nasz kraj zwłaszcza w okresie pandemii oraz w kontekście wojny na Ukrainie pokazały, że to właśnie dzięki działalności Izby możliwe było wypracowanie odpowiednich rozwiązań i skłonienie rządu do adekwatnej reakcji na kryzys, co miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Wybory uzupełniające
Przypominamy, że wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 16 marca 2025 tylko w okręgu wyborczym nr 33 obejmującym część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków: Dzielnica I, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII, Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII, Dzielnica XIII.