Prezes ZRP z wizytą w Krakowie

Za nami pierwsza wizyta nowego Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego prof. dr hab. Jana Klimka w Krakowie.

13 września 2024 roku był dniem szczególnym dla Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Na zaproszenie Prezesa naszej Izby Janusza Kowalskiego, swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego złożył Jan Klimek – wybitny rzemieślnik branży cukierniczej oraz profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nowy Prezes ZRP zamierza w ciągu najbliższego roku odwiedzić wszystkie izby zrzeszone w strukturach Związku Rzemiosła Polskiego, dlatego jesteśmy szczególnie dumni, że jako pierwszą odwiedził właśnie naszą Izbę. Na spotkanie przybyli liczni przedstawiciele rzemiosła: Starsi Cechów zrzeszonych w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Podczas swojego przemówienia, Prezes Jan Klimek przedstawił ambitne plany Związku Rzemiosła Polskiego na najbliższe lata, kładąc nacisk na konieczność wprowadzenia zmian w strukturach Związku oraz na poprawę wizerunku rzemiosła w oczach społeczeństwa. Szczególną uwagę poświęcił roli rzemieślników w procesie kształcenia młodych ludzi, podkreślając, jak ważne jest inwestowanie w przyszłe pokolenia.

Profesor Jan Klimek, w swojej wypowiedzi, skupił się na teraźniejszości i przyszłości, co zostało odebrane jako powiew świeżości i nadziei na lepsze jutro dla rzemiosła. Jego słowa spotkały się z entuzjastycznym odbiorem uczestników spotkania, którzy wyrażali wiarę, że nowy prezes przywróci rzemiosło na właściwe tory i zapewni mu rozwój na miarę współczesnych potrzeb.

Podczas dyskusji, rzemieślnicy podkreślali potrzebę zmiany ustawy o rzemiośle, w szczególności w zakresie obowiązku posiadania kwalifikacji zawodowych, co funkcjonuje już w wielu wysoko rozwiniętych krajach europejskich. Prezes Janusz Kowalski przypomniał o roli Związku Rzemiosła Polskiego w Radzie Dialogu Społecznego oraz jego nieustannej walce o wprowadzenie korzystnych zmian w ustawie o rzemiośle.

Po zakończeniu oficjalnej części wizyty w siedzibie naszej Izby, Prezesi odwiedzili Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Po prezentacji szkoły przez Dyrektor szkoły Panią Elżbietę Kosacką, Prezes Jan Klimek wyraził ogromne uznanie dla rozwoju bazy dydaktycznej szkoły oraz jej nowoczesnego wyposażenia, które obejmuje m.in. pracownie fryzjerskie i doskonale wyposażone sale lekcyjne. Szczególnie podkreślił także znaczenie nowoczesnej bazy sportowej, umożliwiającej uczniom treningi w wielu dyscyplinach. Sport, jak zauważył, kształtuje charakter oraz rozwija cechy takie jak wytrwałość i determinacja, które są kluczowe dla przyszłych przedsiębiorców.

Profesor Jan Klimek wyraził swoje głębokie uznanie dla Prezesa Janusza Kowalskiego i całego Zarządu MIRiP za ich wytrwałość i zaangażowanie w rozwój krakowskiego rzemiosła oraz edukacji młodych pokoleń. Wizyta ta z pewnością wpisze się w historię Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości jako krok ku dalszemu rozwojowi i umocnieniu pozycji rzemiosła w Polsce.

Zapraszamy do śledzenia dalszych działań Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Związku Rzemiosła Polskiego, które z pewnością przyniosą kolejne pozytywne zmiany dla środowiska rzemieślniczego.

Serdeczne podziękowania dla portalu lovekrakow.pl za udostępnienie fotorelacji.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!