Odpust w Bazylice Mariackiej

Podczas czwartkowych uroczystości odpustowych w Bazylice Mariackiej w Krakowie Małopolska Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali wiceprezesi Grzegorz Mielnicki i Andrzej Dębowski oraz dyrektor Izby Anna Adamczyk. Był też Tadeusz Szewczyk – prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Mszę świętą odpustową odprawił i homilię wygłosił metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.

– Obchodzimy dzisiaj jedno z najpiękniejszych świąt w Kościele: uroczystość wzięcia do nieba Najświętszej Maryi Panny – przypomniał na początku proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie ks. inf. Dariusz Raś. Powitał arcybiskupa i wszystkich zebranych, dziękując zaangażowanym w organizację uroczystości.

– Na wzór Panny Maryi, Matki Syna Bożego, naszej Pani Mariackiej, módlmy się, by nasze życie, które przeżywamy „in persona”, a niekiedy w samotności i cierpieniu, przyniosło pełne naręcza owoców, które spodobają się Panu Bogu – mówił.

W kazaniu abp Marek Jędraszewski wskazywał na wspaniałe postaci, które żyły i umierały dla Pana oraz Jemu zawierzyły swój los: Najświętszą Maryję Pannę, św. Maksymiliana Marię Kolbego, rotmistrza Witolda Pileckiego i bł. Rodzinę Ulmów.

W homilii arcybiskup powiedział, że po przeistoczeniu lud Boży wyznaje fundamentalne treści wiary, odnoszące się do przeszłości i przyszłości. Zanurzeni w teraźniejszość Eucharystii chrześcijanie wiedzą, że ich życie jest rozpięte między zmartwychwstaniem Jezusa, a Jego przyjściem w chwale. Te prawdy wyraził także św. Paweł w swoich listach.

– Potwierdzeniem tych słów jest Matka Boża, która żyła dla Pana i dla Niego umierała. Arcybiskup wskazał na jeden z apokryfów „Przejście Maryi”, w którym opisano moment Jej śmierci. Te pobożne historie wyrażały przekonanie, że Przenajświętsza Dziewica po trzech dniach została wyniesiona do chwały niebios. Tą tradycją żył Kościół przez wieki, aż 1 listopada 1950 r. Pius XII orzekł, że Niepokalana Matka Boga po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały nieba. – Maryja jako pierwsza dostąpiła chwały niebios, ale tym samym idąc wiernie za Chrystusem wskazała drogę chrześcijanom wszystkich pokoleń, całych dziejów Kościoła, aż do skończenia świata. Wskazała drogę jak żyć, by dojść do chwały niebios – zaznaczył arcybiskup.

Na zakończenie mszy świętej metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski poświęcił bukiety z traw, ziół i kwiatów,które przynieśli wierni na tę odpustową uroczystość. Jak zawsze piękne wiązanki dla gości uroczystości (w tym dla krakowskiego prezydenta seniora Jacka Majchrowskiego, który przez 22 lata – do kwietnia tego roku rządził Krakowem), a także dla przedstawicieli Rzemiosła Małopolskiego i Bractwa Kurkowego przygotowały kwiaciarki krakowskie oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tenczynka.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!