Forum Rzemiosła w Tarnowie
Spotkanie małopolskiego rzemiosła za nami!
25 października 2024 roku w Tarnowie odbyło się Forum Rzemiosła, na które licznie przybyli reprezentanci rzemiosła z całego kraju. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, w tym Prezes Izby Janusz Kowalski, wiceprezesi Grzegorz Mielnicki i Andrzej Dębowski, Dyrektor Anna Adamczyk oraz jej zastępca Tomasz Kowalik, a także Starsi Cechów: Maciej Zając, Jacek Ręka i Jacek Kurczab. W spotkaniu uczestniczyli również Prezes Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego Marek Górecki oraz Mecenas Justyna Podlińska.
Forum, zorganizowane przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie w porozumieniu z: Małopolską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu oraz Beskidzką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej, tworzącymi Małopolskie Porozumienie Izb Rzemiosła i Przedsiębiorczości, było okazją do otwartego dialogu z władzami samorządowymi, reprezentantami ministerstw, parlamentarzystami oraz partnerami społecznymi. Główne tematy obejmowały miejsce rzemiosła we współczesnej gospodarce i wyzwania, jakie stoją przed małymi i średnimi firmami. Wyzwaniami dla sektora są m.in. konkurencja z masową produkcją, niestabilność regulacji prawnych oraz rosnące koszty pracy i energii.
Nasi przedstawiciele z Krakowa byli szczególnie zainteresowani tematem edukacji dualnej, kluczowej dla przyszłości rzemiosła. W debacie na temat roli kształcenia zawodowego, w której uczestniczył Prezes Janusz Kowalski, omawiano potrzebę współpracy rzemiosła z instytucjami edukacyjnymi, a także wsparcia dla młodych ludzi w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych. Prezes Kowalski podkreślił znaczenie edukacji w systemie Mistrz-Uczeń, wskazując, że łączy ona teorię z praktyką, co czyni ją jednym z najlepszych sposobów na wykształcenie wykwalifikowanej kadry.
– Na nic nowocześnie wyposażone sale, zachęcanie młodzieży do kształcenia w szkołach branżowych, kiedy w niedługim czasie zabraknie rzemieślników chętnych do nauki. Należy docenić Mistrza szkolącego i w konsekwencji w końcu zwiększyć kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika – na te słowa Prezesa Janusza Kowalskiego szczególnie żywo zareagowała sala, ponieważ jest to jeden z podstawowych postulatów rzemiosła od lat.
Ożywiona dyskusja podczas Forum pozwoliła nie tylko na analizę bieżących wyzwań, ale i na wskazanie konkretnych działań, jakie rzemiosło oraz organizacje zrzeszające rzemieślników mogą podjąć, by zwiększyć swoją konkurencyjność. W czasie debaty podkreślano rolę rzemiosła jako solidnego fundamentu polskiej gospodarki, który nie tylko tworzy miejsca pracy, ale także przekazuje tradycyjne umiejętności kolejnym pokoleniom.
Patronat honorowy nad Forum objęli:
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar
- Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka
- Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Klimek
- Starosta Tarnowski Jacek Hudyma
- Prezydent Miasta Tarnowa – Jakub Kwaśny