Rada Starszych 06.02.2025

Rada Starszych 06.02.2025

Najważniejsze tematy na 2025, czyli walka o utrzymanie ZRP w RDS i nowa ustawa o rzemiośle.

Zachowanie silnej pozycji w Radzie Dialogu Społecznego oraz utworzenie parlamentarnego zespołu na rzecz nowej ustawy o rzemiośle – to najważniejsze wnioski z posiedzenia Rady Starszych, które odbyło się 6 lutego 2025 roku w MIRiP. Spotkanie poprowadził Prezes Janusz Kowalski, prezentując główne kierunki rozwoju Związku Rzemiosła Polskiego i plany wsparcia branży rzemieślniczej na szczeblu ogólnopolskim.

Walka o utrzymanie ZRP w Radzie Dialogu Społecznego

Najistotniejszy temat dotyczył zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Zamiast dotychczasowych siedmiu organizacji, proponuje się trzy, co miałoby zrównać liczebność stron związkowych i organizacji pracodawców. Prezes Janusz Kowalski podkreślali, że ZRP wyróżnia się intensywną działalnością szkoleniową i z tego względu nie powinno zostać pominięte.

Nowa ustawa o rzemiośle i zespół parlamentarny

Prezes Janusz Kowalski poinformował o inicjatywie powołania parlamentarnego zespołu ds. rzemiosła, złożonego z 15 posłów. Jego celem będzie przyspieszenie prac nad nową ustawą o rzemiośle, która – zdaniem Izby – powinna precyzować wymogi kwalifikacji zawodowych dla rzemieślników. Jako przykład konsekwencji braku specjalistycznych uprawnień Prezes przywołał przypadek „pseudo-naturopaty” działającego bez odpowiednich kwalifikacji, co doprowadziło do poważnych zagrożeń dla zdrowia pacjentów.

Dyskusja o kwalifikacjach

Wiceprezes Izby Grzegorz Mielnicki zrelacjonował rozmowy z Ministrem Krzysztofem Paszykiem i przedstawicielami branży optycznej. Mimo wstępnej przychylności pojawiła się opinia o braku konieczności wprowadzania wymogu kwalifikacji dla prowadzenia salonów optycznych.  Zdaniem Jana Baltazy, ważne jest również uregulowanie kwestii rzeczoznawców, którzy często nie posiadają odpowiednich kompetencji, co potwierdził Marek Górecki z Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego, wskazując nieuczciwe praktyki niektórych fabryk obuwia.

Działania ZRP i Izby

ZRP to organizacja o dużej dynamice działania, której ważnym elementem jest aktywność Prezesa Jana Klimka. Reprezentuje on Związek w gremiach zewnętrznych i inicjuje liczne przedsięwzięcia, takie jak utworzenie Rady Naukowej przy Związku.

MIRiP, z kolei, w grudniu 2024 roku przygotowała i złożyła wnioski o dofinansowanie na remont elewacji i klatki schodowej budynku przy ul. Jagiellońskiej. W ramach Narodowego Instytutu Wolności opracowano dwa projekty: „Rozwój poradnictwa prawnego w rzemiośle” oraz „Stworzenie Międzysektorowego Centrum Dialogu Społecznego”. Jak przekazał Tomasz Kowalik, styczeń 2025 roku poświęcono głównie rozliczaniu projektów z 2024 roku, w tym „Inkubatora rzemiosła” oraz „Małopolskiej Sieci Sukcesorów”. Izba rozpoczęła także działania promocyjne, a już w przyszłym tygodniu weźmie udział w targach „BUDMA” w Poznaniu. Ponadto, 6 marca 2025 roku, w współpracy z Archiwum Narodowym i Cechem Rzemiosł Spożywczych, organizowane będzie seminarium i wystawa poświęcona historii małopolskich Cechów oraz branży spożywczej w Polsce. Tomasz Kowalik podkreślił również aktywne zaangażowanie Izby w ramach „Porozumienia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”.

Zbliżające się wydarzenia oraz projekty będą kluczowe dla dalszego rozwoju rzemiosła w regionie i w całej Polsce. W centrum działań ZRP pozostają walka o utrzymanie silnej pozycji w strukturach dialogu społecznego, wsparcie dla rzemieślników oraz modernizacja infrastruktury, niezbędna do funkcjonowania szkół i struktur izbowych i cechowych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt