Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Podczas ostatniego posiedzenia WRDS kluczowym tematem, zgłoszonym przez naszą Izbę, było rzemiosło.

Podczas ostatniego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Krakowie kluczowym tematem obrad, zgłoszonym przez naszą Izbę, było rzemiosło. Dyskusję na ten temat otworzył Prezes MIRiP Janusz Kowalski, który przedstawił najważniejsze postulaty środowiska rzemieślniczego.

Kilka tygodni wcześniej, na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji WRDS, Zastępca Prezesa MIRiP pełniący funkcję Przewodniczącego Zespołu  Andrzej Dębowski zgłosił w imieniu Porozumienia Małopolskich Izb Rzemiosła i Przedsiębiorczości (zrzeszającego izby w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Bielsku-Białej) wniosek o poparcie przez WRDS stanowisk rzemiosła. Na posiedzeniu zaprezentowano trzy kluczowe postulaty:

  1. Rozszerzenie definicji rzemieślnika o spółki kapitałowe, w których co najmniej jeden wspólnik posiada kwalifikacje rzemieślnicze – temat omówił Zastępca dyrektora MIRiP Tomasz Kowalik;
  2. Podniesienie kwoty dofinansowania za wyszkolenie młodocianego pracownika oraz uniezależnienie wypłaty dofinansowania od zdania egzaminu czeladniczego – te dwa punkty przedstawił zastępca prezesa MIRiP Andrzej Dębowski.

 

Przedstawione propozycje są kluczowymi uwagami zgłaszanymi przez izby rzemieślnicze do procedowanej ustawy deregulacyjnej, która przewiduje m. in. zmiany w ustawie o rzemiośle.

Tematy te wywołały ożywioną dyskusję o przyszłości szkolnictwa zawodowego w Polsce. Choć podczas obrad nie pojawiły się głosy sprzeciwu wobec propozycji, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie zakwestionował postulat uniezależnienia dofinansowania od zdania egzaminu czeladniczego, argumentując, że może to zniechęcać Mistrzów do szkolenia młodych pracowników na odpowiednim poziomie. Prezes Nowosądeckiej Izby Rzemieślniczej Tadeusz Szewczyk stanowczo odrzucił te zarzuty, wskazując, że Mistrzowie nie powinni być karani za wyniki egzaminów teoretycznych, które zdają się być najczęstszą przyczyną niepowodzeń młodocianych. Które argumenty przemówiły do zebranych dowiemy się już niedługo, bo 12 grudnia – przedstawione postulaty zostaną poddane pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu WRDS. Wspólne stanowisko środowiska rzemieślniczego to krok w kierunku zapewnienia lepszych warunków dla rozwoju rzemiosła i kształcenia zawodowego w Polsce.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych aktualizacji dotyczących prac WRDS.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt