Konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”

Konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”

W dniu 14.11.2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawie odbyła się konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”, organizowana przez NSZZ Solidarność i CPS „Dialog”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli pracodawców oraz związków zawodowych, którzy dyskutowali na temat zawodów deficytowych oraz przyszłości rynku pracy w Polsce. W panelu brał udział Janusz Kowalski – Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krzysztof Sadowski z Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP. W konferencji wziął udział również Tomasz Wika – Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podziękował w imieniu Przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy i swoim za uczestnictwo w konferencji:

Mam nadzieję, że to wstęp do kolejnych spotkań w Centrum. W naszych dyskusjach na pierwsze miejsce wysuwa się dialog i dobrze, bo tylko w ramach dialogu społecznego możliwe będzie uzupełnianie luk w branżach, w których brakuje fachowców. Dobrze, że na sali jest strona rządowa, mam nadzieję, że zobowiązania, które padły z ich ust zostaną nie tylko przyjęte, ale także zrealizowane.

Największą grupą przedsiębiorców w Polsce są małe i średnie firmy, one często nie są w stanie zabezpieczyć tego, co w prawie pracy pracownicy mają zagwarantowane, ponieważ nasze prawo pracy daje stosunkowo duże pole pracownikom. Dokładanie do tego układów zbiorowych często dla małych firm jest trudne.
Powinniśmy zwracać uwagę na kompetencje. Można mieć bardzo wysokie kwalifikacje cyfrowe, ale bez miękkich kompetencji one bywają niewykorzystywane.

Ważne, że istnieje platforma dialogu – podkreślił Szymon Witkowski, mówiąc o Radzie Dialogu Społecznego. – To miejsce, gdzie możemy wyrazić swoje argumenty. To dla nas bardzo ważne.

Potrzebni są pracodawcy i pracownicy, ale potrzebny jest też rząd. A odpowiedniej polityki państwa obecnie nie ma. (…) Do tanga więc potrzeba jednak trzech stron.

Janusz Kowalski ze Związku Rzemieślnictwa Polskiego:

– Naukę z zawodem i rzemiosłem można doskonale połączyć. Niezwykle ważne są tzw. usługi bytowe, bez których niemożliwe jest normalne funkcjonowanie. Mamy kolosalne braki w podstawowych zawodach, brakuje cieśli budowlanych, brakuje kierowców. Rzemiosło się starzeje. Za pięć lat nie będzie miał kto uczyć tych zawodów. Szkolnictwo zawodowe jest w zapaści.

Prof. Ewa Flaszyńska, dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiła badania na temat wpływu sztucznej inteligencji na polski rynek pracy. Mówiła o zawodach deficytowych. W przyszłym roku będzie 23 takich zawodów. Od lat powtarza się siedem z nich, m.in. spawacze, lekarze oraz pielęgniarki i położne, kierowcy autobusów, czy dekarze i blacharze budowlani.

Pełne sprawozdanie z konferencji na stronie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” po kliknięciu w link poniżej:

„Fachowiec potrzebny od zaraz!” Konferencja NSZZ „S” i CPS „Dialog” pt. „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt