Harmonogram warsztatów

Status projektu: Aktywny Harmonogram warsztatów

Harmonogram warsztatów w ramach projektu „Małopolska Sieć Sukcesorów SUKCES-JA!”.

Spotkanie inauguracyjne (1 październik 2024, godz. 10:00)

ul. Rzeźnicza 4 (aula Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie

WARSZTATY „CZWARTKI Z SUKCESJĄ”

Warsztat 1: Podstawy sukcesji w firmie rodzinnej (3 październik 2024, godz. 17:00 – 21:00)

Stacjonarnie: siedziba MIRiP, ul. św. Anny 9, sala konferencyjna parter

Online: na platformie Google Meet (link zostanie wysłany dzień przed warsztatami)

Eksperci merytoryczni: Agnieszka Kauczyńska, Magdalena Winnicka

PROGRAM:

• Planowanie sukcesji: Jakie czynniki należy uwzględnić przy planowaniu przekazania firmy?
  • Komunikacja w rodzinie: Kiedy i jak rozmawiać o przyszłości firmy?
  • Motywacja młodszego pokolenia: Jak zainteresować i zaangażować młodszych członków rodziny biznesem?
  • Rozwój kompetencji: Jak rozpoznać predyspozycje biznesowe u młodszych pokoleń?
  • Emerytura nestora: Jak przygotować się na nowe życie po przekazaniu firmy?
  • Brak następcy: Jakie są alternatywne rozwiązania?

Warsztat 2: Przygotowanie firmy do sukcesji (17 październik 2024, godz. 17:00 – 21:00)

Eksperci merytoryczni: Agnieszka Kauczyńska, Magdalena Winnicka

PROGRAM

• Analiza finansowa: Jakie są główne źródła przychodów i kosztów firmy, jak nimi zarządzać?
  • Identyfikacja ryzyk: Jak zdiagnozować i zarządzać potencjalnymi zagrożeniami?
  • Wspólna wizja: Jak Nestor i Sukcesor mogą wypracować wspólną wizję rozwoju firmy?
  • Wybór modelu organizacji: Od czego zacząć, gdy chcemy zmienić organizację firmy?
  • Wybór doradcy: Jak znaleźć odpowiedniego doradcę do przeprowadzenia procesu sukcesji?

Warsztat 3: Prawo w firmie rodzinnej (24 październik 2024, godz. 17:00-21:00)

Ekspert merytoryczny: Justyna Podlińska

PROGRAM

• Sukcesja firmy: Na czym polega sukcesja i zarząd sukcesyjny?
  • Zarząd sukcesyjny: Kto może pełnić funkcję zarządcy sukcesyjnego?
  • Powołanie zarządcy: Jak formalnie powołać zarządcę sukcesyjnego?
  • Zmiana zarządcy: Jak przebiega rezygnacja lub odwołanie zarządcy sukcesyjnego?
  • Uprawnienia zarządcy: Jakie prawa i obowiązki spoczywają na zarządcy sukcesyjnym?
  • Brak zarządcy: Co należy zrobić, gdy przedsiębiorca nie wyznaczył zarządcy przed śmiercią?
  • Dokumentacja: Jakie formularze są potrzebne w procesie sukcesji?

Warsztat 4: Obszar finansowo-podatkowy (7 listopad 2024, godz. 17:00-21:00)

Eksperci merytoryczni: Justyna Podlińska, Sławomir Wójtowicz

PROGRAM:

• Rejestracja: Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego do CEIDG?
  • Podatki w firmie: Jak efektywnie zarządzać podatkami w firmie rodzinnej?
  • Optymalizacja: Jakie są kluczowe strategie optymalizacji podatkowej?
  • Umowy: Jakie aspekty prawne należy uwzględnić przy umowach z kontrahentami?
  • Pracownicy: Jakie są kwestie prawne i finansowe związane z zatrudnieniem pracowników?
  • Finanse firmy: Jak zarządzać rachunkiem firmowym, NIP-em i podatkami?
  • Zezwolenia: Jakie zezwolenia, koncesje i licencje są potrzebne w działalności regulowanej?

Warsztat 5: Obszar wymiany doświadczeń (14 listopad 2024, godz. 17:00-21:00)

Eksperci merytoryczni: Grzegorz Adamski, Piotr Wąsik

PROGRAM:

• Sukcesja w praktyce: warsztaty z udziałem nestorów i sukcesorów – wystąpienia rzemieślników, pokazujące na ich przykładzie proces przejęcia firmy od rodziców;
  • Zbiorowy panel dyskusyjny dla uczestników w odniesieniu do właściwego przygotowania firmy rodzinnej do sukcesji;
  • Wizja i cele: Jak wypracować spójną wizję i cele w procesie sukcesji?
  • Przywództwo: Jak rozwijać przywództwo w kontekście zmiany pokoleniowej?
  • Kryzysy życiowe: Jak zarządzać sukcesją w obliczu małżeństwa, rozwodu czy śmierci?
  • Komunikacja: Jak wdrożyć otwartą i skuteczną komunikację w firmie rodzinnej?
  • Zaufanie: Jak budować zaufanie do członków rodziny w firmie?
  • Różnice pokoleniowe: Jak pokonywać różnice pokoleniowe w zarządzaniu firmą?

Spotkanie podsumowujące (grudzień 2024)

ul. Rzeźnicza 4 (aula Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie

Oficjalne zaproszenie z programem wydarzenia zostanie wysłane w terminie późniejszym.

Podczas każdego spotkania zapewniamy przerwę kawową i catering.

Siedziba MIRiP, w której odbywają się warsztaty podlega pod strefę parkowania „A”, dostępną tylko dla mieszkańców. Dlatego proponujemy osoby zmotoryzowane o zaparkowanie samochodu w okolicach ulic: Loretańska/Studencka.

Projekt realizowany w ramach realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości” pn. „Małopolska Sieć Sukcesorów”.

Więcej w tej kategorii:

Masz pytania?