Jarmark na św. Michała

Jarmark na św. Michała

Do niedzieli 8 września na Małym Rynku w Krakowie trwać będzie Jarmark na świętego Michała organizowany przez naszą Izbę.

W południe, w sobotę 31 sierpnia prezes Janusz Kowalski oficjalnie otworzył Jarmark. Na scenie obok niego stanęli jego zastępcy Grzegorz Mielnicki i Andrzej Dębowski oraz dyrektor Izby Rzemieślniczej Anna Adamczyk i jej zastępca Tomasz Kowalik. Prezes Janusz Kowalski przywitał także uczestniczącego w otwarciu Romana Gawrysiaka, sekretarza Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia prezes MIRiP Janusz Kowalski mówił o historii jarmarków w Krakowie i o ich znaczeniu dla lokalnej społeczności oraz kupców i rzemieślników z Małopolski a nawet całej Polski i krajów sąsiadujących.

Na jarmarku można zobaczyć i kupić rękodzieło z różnych regionów kraju. Na inaugurację zaproszono także dwóch wspaniałych akordeonistów tworzących zespół Harmonia, panowie graja koncertowo, od razu przed sceną tworzy się duża grupa słuchaczy nie szczędzących braw za wykonanie utworów muzyki klasycznej. Na scenie pojawiła się również Zuzanna Długosz, która prowadzi bloga babazgor.pl. Opowiadała o tradycyjnym zawodzie ludzi Karpat- pasterstwie. A to wszystko pod skrzydłami św. Michała – jednocześnie patrona Jarmarku i pasterzy. Ten jarmark wpisuje się w odwieczny kalendarz czarnych górali. Właśnie przed tym odpustem na św. Michała bacowie z juhasami i owcami schodzili z gór. Przed sceną Małgorzata Polańska-Kubiak prezentowała tkactwo. Na oczach zaciekawionych widzów robiła czapkę na specjalnej konstrukcji. Pokazywała także gotowe rękawice furmańskie, które także tka się na specjalnych formach. Z resztek wełny artystka wykonuje malutkie ptaszki i zwierzęta, które można potraktować jako maskotki.

Podczas jarmarku można obejrzeć działalność miniaturowej kuźni prowadzonej przez rodzinę członka Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Grzegorza Wróbla. Ta kuźnia słynie nie tylko podkowy szczęścia ale także metalowe kwiaty, w tym piękne róże i ptaki.

Wśród rzemieślniczych stoisk jest też „Winnica” Aliny Kudeli i Piotra Sikory. Przy tym stoisku można dowiedzieć się wielu rzeczy związanych z polskim winiarstwem, miodosytniami a także pszczelarstwem. Alina i Piotr z dumą prezentowali tegoroczny miód spadziowy uzyskany w własnej miejskiej pasiece przy ul. Kazimierza Wielkiego. Na ich stoisku można kupić także różne rodzaje olejów wyciskanych na zimno.

Jarmark na Świętego Michała potrwa do niedzieli 8 września. Zapraszamy na Mały Rynek w Krakowie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt