Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska z wizytą w naszej Izbie

Na specjalne zaproszenie Prezesa Janusza Kowalskiego naszą Izbę odwiedziła nowo powołana Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Pani Agnieszka Majewska.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rzemiosła: prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Tadeusz Szewczyk oraz Podstarszy Cechu Motoryzacyjnego Zbigniew Nowak. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Izby Administracji Skarbowej Wojciech Zastawniak, z-ca dyrektora MIRiP Tomasz Kowalik i Pełnomocnik MIRiP Adwokat Justyna Podlińska.

Podczas spotkania omówiono szereg problemów dotykających polskich rzemieślników. Szczególną uwagę poświęcono problemowi nowelizacji ustawy o rzemiośle oraz dodatkowych obciążeń, wynikających ze zmiany sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

– Kwota dofinansowania za wyszkolenie pracownika młodocianego dla mistrza szkolącego nie była waloryzowana od ponad 18 lat, a uzależenienie jej wypłaty od zdania przez młodocianego egzaminu czeladniczego i idąca za tym niepewność tylko zniechęca rzemieślników do przyjmowania uczniów na praktykę – mówił Prezes Janusz Kowalski.

Prezes Janusz Kowalski upatruje początek problemów w zniesieniu obligatoryjności samorządu gospodarczego w Polsce.

– Brak powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce doprowadził do tego, że izby rzemieślnicze nie mają wpływu na proces kształcenia młodocianych pracowników w zakładach niezrzeszonych. Powinniśmy brać dobry przykład z istniejących samorządów gospodarczych, i nie mówię tu o zachodnich wzorcach, tylko o naszych krajowych. Adwokaci, radcowie prawni, architekci, lekarze – nikt nie wyobraża sobie istnienia tych zawodów bez przynależności do odpowiednich izb. To stanowi o ich sile i jest gwarantem jakości świadczonych usług. Czemu w rzemiośle miałoby być inaczej?

Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska przychylnie przyjęła stanowisko Prezesa Janusza Kowalskiego. Ponadto zagwarantowała, że trwają pracę nad wypracowaniem kompromisu w sposobie rozliczania składki zdrowotnej, która dobija polskich przedsiębiorców.

W rozmowie Pani Rzecznik wykazała się dużym zaangażowaniem i zrozumieniem dla problemów krakowskich przedsiębiorców. Spotkanie to pokazało, że Pani Agnieszka Majewska jest gotowa współpracować na rzecz poprawy warunków dla rzemieślników, co daje nadzieję na realne zmiany.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!