piątek, 09 grudzień 2022 18:16

Ostatnia w tym roku Rada Starszych naszej Izby

W siedzibie przy ul. św. Anny 9 odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Starszych Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie. Prowadził je prezes Janusz Kowalski. Po zwykłych proceduralnych formalnościach, przyszło do omówienia istotnych dla rzemiosła problemów. Prezes Janusz Kowalski opowiedział o ostatnim spotkaniu rzemiosła z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
29 listopada 2022 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się dziesiąte plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzej Dudy.  Spotkanie poświęcone było przyszłości dialogu społecznego w Polsce. W spotkaniu wzięli udział członkowie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciele strony rządowej, członkowie zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego z ramienia organizacji pracowników i pracodawców, osoby zasiadające w Radzie z głosem doradczym oraz zaproszeni goście. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowali Jan Gogolewski – wiceprzewodniczący RDS, prezes ZRP oraz Jan Klimek, Janusz Kowalski i Janusz Piątek – wiceprezesi ZRP.

Prezydent RP stwierdził, że „Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie. Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym”. Zwrócił także uwagę na skutki wojny na Ukrainie, które – poprzez problemy z dostawami ropy, węgla i gazu oraz ich wysokie ceny – wpływają na cały rynek energetyczny.
Strona społeczna RDS przedstawiła propozycje zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego zwracając uwagę na propozycję uregulowania obowiązku konsultacji projektów poselskich. Zdaniem strony społecznej byłaby to kluczowa zmiana dla realizacji zasady dialogu społecznego. Inne ważne zmiany to powołanie urzędu Generalnego Dyrektora ds. Dialogu Społecznego, kwestie dotyczące doregulowania przepisów dotyczących zmian  w  składzie Rady oraz powoływania jej przewodniczącego oraz wprowadzenie  przepisów dotyczących obowiązku lustracyjnego członków RDS, jak również uregulowanie kwestii rozpatrywania opinii i stanowisk przekazywanych przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego.
Prezes Janusz Kowalski zapoznał członków Rady Starszych z informacjami dotyczącymi nowej ustawy o rzemiośle. Powiedział, że budzi ona wiele zastrzeżeń wśród rzemieślników.
Przypomnijmy, poszerzenie definicji rzemieślnika, ustanowienie katalogu zawodów rzemieślniczych i zapewnienie rzemieślnikom stałego miejsca w Radzie Dialogu Społecznego – to zaplanowane przez rząd zmiany, które ma przynieść nowa ustawa o rzemiośle. Założenia do regulacji zostały opublikowane w rządowym wykazie prac legislacyjnych.
Nowy akt prawny ma zastąpić funkcjonującą obecnie ustawę o rzemiośle z 1989 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2159). Obowiązująca regulacja jest zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii nieprzejrzysta, dziurawa i wymaga dostosowania do zmieniających się realiów gospodarczo-społecznych, a wiele proponowanych w projekcie rozwiązań to odpowiedzi na postulaty środowiska rzemieślników.
Zgodnie z projektem definicja rzemieślnika obejmie wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy wykorzystują posiadane kwalifikacje zawodowe w rzemiośle. Nie będzie już ograniczeń co do formy prawnej podmiotu prowadzącego działalność rzemieślniczą – teraz za rzemieślnika poza osobami fizycznymi mogą być uznane tylko niektóre spółki handlowe.
Janusz Kowalski podkreślał, że zmiany w ustawie są konieczne, ale muszą one być uzgodnione i przedyskutowane w środowiskach rzemieślniczych. W przeciwnym przypadku dochodzi do absurdów. Prezes podał przykłady takich niedociągnięć. Chodzi mianowicie o to, by zrównać uprawnienia mistrzów szkolących z uprawnieniami nauczycieli. Bo teraz jest tak, że jeśli uczeń nie uzyska promocji to nauczyciel i tak dostaje wynagrodzenie, a mistrzów pozbawia sie 8 tys. zł. za trzyletnie szkolenie tego ucznia. Dotyczy to również sytuacji, kiedy uczeń zaliczy dobrze szkolenie zawodowe, ale nie zda egzaminów z przedmiotów ogólnych.
Prezes Janusz Kowalski omówił również przygotowania do jubileuszu 95-lecia naszej Izby. Jak wiadomo, odbędą się na wiosnę w przyszłym roku, prawdopodobnie honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie prezydent Andrzej Duda.
W związku z tym, że było to ostatnie w tym roku spotkanie, w dodatku odbywające się w okresie przedświątecznym prezes Janusz Kowalski zaprosił wszystkich na wigilijny poczęstunek. Był barszcz z uszkami, panierowany karp smażony i karp "po żydowsku".

Czytano 453 razy Ostatnio zmodyfikowano sobota, 10 grudzień 2022 10:05