czwartek, 02 grudzień 2021 07:39

Spotkanie z kierownikami cechów

W dniu 30 listopada 2021r. w siedzibie Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie miało miejsce spotkanie kierowników cechów zrzeszonych w Izbie. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem i przywitaniem zgromadzonych uczestników przez Janusza Kowalskiego – Prezesa MIRiP w Krakowie. Spotkanie prowadziła Dyrektor Izby Anna Adamczyk. Oprócz kierowników cechów w spotkaniu uczestniczyli także Elżbieta Kosacka - Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie oraz Grzegorz Turek – Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Krakowie.

Spotkanie dotyczyło zmian organizacji egzaminów czeladniczych w 2022r. dla uczniów III klas szkół branżowych I stopnia.
W przyszłym roku zacznie obowiązywać zapis art.44q ustawy o systemie oświaty (  Dz. U. z 2020r. poz.1327 ze zm.) – warunkujący ukończenie szkoły m.in. branżowej szkoły I stopnia nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale także od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy rzemieślnika. W przypadku nie przystąpienia do egzaminu uczeń powtarza ostatnią klasę swojej szkoły. W związku z powyższym izby rzemieślnicze muszą przeprowadzić egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie szkół branżowych I stopnia mogli do nich  przystąpić przed 15 czerwca.
Na spotkaniu został przedstawiony harmonogram działań:
• w terminie od 15 stycznia do 01 marca 2022r. uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia składają wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego ( według nowego wzoru zawierającego podpis dyrektora oraz pieczątkę szkoły) wraz z załącznikami w izbie rzemieślniczej
• w okresie od 10 marca do 10 czerwca 2022r. izba rzemieślnicza przeprowadza  egzamin czeladniczy
• w terminie nie później niż do 14 czerwca uczniowie zobowiązani są dostarczyć do branżowej szkoły I stopnia  zaświadczenia o przystąpieniu do egzaminu czeladniczego wydanego przez izbę rzemieślniczą
• uczniowie – pracownicy młodociani którzy zdali egzamin czeladniczy w powyższych terminach  otrzymują świadectwo czeladnicze z datą 31 sierpnia 2022r  ( zgodnie z datą ukończenia nauki zawodu ) wydane przez izbę rzemieślniczą.

Prezentację ze spotkania można pobrać po kliknięciu TUTAJ.

Ponadto, zastępca dyrektora MIRiP Tomasz Kowalik poinformował na temat bieżących spraw związanych z dalszymi pracami nad Polskim Inkubatorem Rzemiosła. Pod koniec bieżącego roku Ministerstwo poda terminy szkoleń (w formie wideokonferencji) na temat najblizszych konkursów - pierwszy z nich ma zostać ogłoszony juz w marcu 2022 roku.

Czytano 533 razy Ostatnio zmodyfikowano czwartek, 02 grudzień 2021 08:06