sobota, 04 wrzesień 2021 19:22

Pielgrzymka rzemiosła krakowskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej

Pod wodzą swojego kapelana, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej w Krakowie, ks. inf. Dariusza Rasia i Janusza Kowalskiego, prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyła się XVI Pielgrzymka Rzemiosła Małopolskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przejściu drogi krzyżowej, uformował się orszak ze sztandarami i po złożeniu przez delegacje cechów kwiatów przed pomnikiem świętego Jana Pawła II rzemieślnicy uczestniczyli w mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. inf. Dariusza Rasia.

W kazaniu ksiądz infułat Dariusz Raś mówił o szczególnym miejscu Kalwarii Zebrzydowskiej w życiu narodu polskiego. Po pierwsze jako Sanktuarium Maryjnego, ale też jako kolebki szkolnictwa rzemieślniczego. To właśnie w Kalwarii Zebrzydowskiej w roku 1887 z inicjatywy władz miasta powstała Krajowa Szkoła Stolarska, której celem było kształcenie miejscowych rzemieślników, przygotowanie ich do produkowania mebli artystycznych. Tradycje meblarskie przetrwały. To tu , od początku XX wieku produkowane były szeroko znane i pożądane meble secesyjne, bardzo ciężkie z masywu, najczęściej z jesiona oklejonego fornirem orzechowym lub mahoniowym. Obecnie stosowane są najnowsze technologie oraz materiały będące szczytem osiągnięć myśli technicznej. W zależności od potrzeb i gustu klienta wykonuje się meble w stylu "retro" jak i nowoczesne, dostosowane do współczesnych wnętrz. Małe często rodzinne warsztaty są w stanie sprostać wszelkim wymogom klienta.

Z takiej właśnie rodziny stolarzy- meblarzy wywodzi się nasz biskup pomocniczy w Krakowie ks. Robert Chrząszcz, którego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów.

Kalwaria Zebrzydowska ma wielką moc, wielka duchowość, wszyscy tu przybywamy po to by odbyć pokutę i uzyskać przebaczenie. Tu  pomocy dla siebie i całego kraju często szukał Kardynał Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Maryja nigdy go nie zawiodła, podobnie jak Wielkiego Kalwaryjskiego Pielgrzyma św. Jana Pawła II, który po objęciu tronu św. Piotra w Rzymie nie zapomniał o swojej Kalwarii, do której pielgrzymował jako chłopiec, potem kleryk, ksiądz, biskup, kardynał i wreszcie papież. Kalwaria to też miejsce ostatniego spoczynku kardynała Mariana Jaworskiego, który jako metropolita lwowski mógł mieć bardziej dostojne miejsce pochówku. A jednak zapragnął spocząć u stóp ołtarza w kaplicy Kalwaryjskiej Matki Bożej. Jutro, 5 września minie pierwsza rocznica śmierci ks. kardynała stąd moja prośba o modlitwę w Jego intencji - mówił ks. infułat.

Po nabożeństwie zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej z zarządem Spółdzielni Rzemieślniczej Kalwarianka zaprosili pielgrzymów na wspólny posiłek.

• DSCF3434
  • DSCF3435