niedziela, 15 sierpień 2021 21:25

Dziękczynienie za renowację ołtarza dłuta Wita Stwosza

15 sierpnia 2021 w uroczystość Wniebowzięcia NMP w bazylice Mariackiej w Krakowie odbył się odpust parafialny. W tym dniu wierni dziękowali Bogu za zakończoną konserwację ołtarza dłuta Wita Stwosza. Uroczystościom odpustowym w krakowskiej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który poświęcił odnowiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza. O godz. 18.00 odbył się koncert zespołu Cappella Marialis, a o godz. 18.30 rozpoczęła się msza święta, z poświęceniem odnowionego ołtarza. Tę niecodzienną uroczystość transmitowała telewizja na antenie TVP3 Kraków. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości podczas uroczystości reprezentowali prezes Janusz Kowalski z zastępcą prezesa Adnrzejem Dębowskim i dyrektor Izby Anną Adamczyk.

Oto omówienie homilii metropolity krakowskiego ze strony internetowej https://diecezja.pl
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że budowa ołtarza trwała 12 lat od roku 1477 do 1489 i kosztowała 2808 florenów, czyli równowartość rocznego budżetu Krakowa. Retabulum ma wymiary 11 na 13 metrów i tym samym jest największą w Europie gotycką nastawą ołtarzową, na którą składa się ponad 200 figur wyrzeźbionych z litych kloców lipowych. Rozpoczętej w 2015 roku renowacji ołtarza podjął się Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Jarosława Adamowicza. Prace zakończyły się w lutym 2021 r. i kosztowały blisko 14 mln zł. W finansowaniu partycypowały Kancelaria Prezydenta RP (73%), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15%), Gmina Miejska Kraków (8,5%) i parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie (4%). W imieniu Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim, którzy „zrozumieli, jak wielkie to jest dzieło i jak konieczne dla Kościoła, a także dla naszej ojczyzny”.

Zwracając uwagę na realizm postaci i szczegółów życia, mody czy wykorzystywanych wówczas narzędzi metropolita krakowski nazwał Wita Stwosza „ilustratorem Krakowa końca XV w.”. Arcybiskup zaznaczył także, że mistrz z Norymbergi w swoim dziele zawarł uniwersalne przesłanie, że każdy człowiek ochrzczony powołany jest do zbawienia wiecznego. – Rodzimy się do nowego nieba i do nowej ziemi z tego świata i ten świat – taki jaki on jest – musi być przenikany przez nas wiarą, nadzieją i miłością – mówił metropolita.

– Stając przed odnowionym, jakże wspaniałym ołtarzem genialnego Wita Stwosza, rozważając tajemnicę chwały Najświętszej Maryi Panny odkrywamy raz jeszcze siłę wezwania, które kieruje do nas Apostoł Narodów – „wolą Bożą jest wasze uświęcenie – jesteście powołani do świętości” – zakończył arcybiskup.

Czytano 90 razy