niedziela, 23 maj 2021 13:31

Święto Rzemiosła 2021

W sobotę 22 maja br w Bazylice Mariackiej odbyły się uroczystości z okazji tegorocznego Święta Rzemiosła. Mszę świętą koncelebrował ks. inf. Dariusz Raś, kapelan małopolskiego rzemiosła, który wygłosił kazanie przywołujące postać św. Józefa, patrona rzemieślników.

Po mszy świętej, po raz pierwszy w dziejach Małopolskie Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, w kościele Mariackim, przed ołtarzem Vita Stwosza zostały wręczone wyróżnienia najbardziej zasłużonym rzemieślnikom. Mistrzem ceremonii był Janusz Kowalski, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który do wręczania uhonorowań zaprosił swoich zastępców Grzegorza Mielnickiego i Andrzeja Dębowskiego i dyrektor Izby Annę Adamczyk. Wśród gości był m.in. zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek i król kurkowy Adam Rajpold. Szablę Kilińskiego otrzymał Stanisław Knap, wiceprezes Małopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych i innych zawodów, prezes Spółdzielni Rzemieślniczej Dekoracja. Statuetkę i tytuł Małopolskiego Rzemieślnika Roku 2020 wręczono Zdzisławowi Jezioro, prowadzącemu od 40 lat zakład szewski. Zdzisław Jezioro jest podstarszym w Cechu Rzemiosł Skórzanych i innych zawodów w Krakowie, należy do Bractwa Kurkowego. Trzej rzemieślnicy otrzymali wyróżnienia w konkursie Rzemieślnik Roku. Są to: Adam Barut, prowadzący zakład kominiarski, Alojzy Pabian, prowadzący zakład stolarski i Janusz Wójcik prowadzący salon fryzjerski.
Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią uroczystości były znacznie skromniejsze niż zwykle. W mszy świętej uczestniczyli tylko przedstawiciele cechów, było 6 pocztów sztandarowych, nie odbył się przemarsz wokół Rynku Głównego.

• SwRzem_1
  • SwRzem_10