środa, 20 listopad 2019 19:59

Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta

W Kamienicy Hipolitów stanowiącym jeden z oddziałów Muzeum Krakowa w imieniu prezesa Janusza Kowalskiego uczestniczyłem w otwarciu wystawy pt. Pochwała książki. Robert Jahoda - rzemieślnik i artysta. Pięknie o idei utworzenia w Krakowie Muzeum Książki mówił dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. Mimo starań popieranych przez wszystkie siły społeczne, instytucje, organizacje - jak do tej pory muzeum nie powstało. Kurator wystawy opowiedział o jej głównym bohaterze, genialnym rzemieślniku artyście - Robercie Jahodzie. Do dziś w wielu krakowskich domach są książki w jego oprawie, są okolicznościowe dokumenty przez niego pięknie wyeksponowane. W naszej Izbie też jest kilka wykonanych przez niego dyplomów.
Leszek Sybila wspomniał, że na artystyczną drogę wypchnął Jahodę nie kto inny tylko Wojciech Kossak zlecając mu wykonanie teki adresowej. Zachwycony jakością usługi sam coraz częściej zlecał różne prace Jahodzie, przyciągnął do niego też innych artystów. Jahoda wszedł w ich świat, wykonywał np. wiele ram do obrazów największych malarzy młodopolskich. Jak powiedział Sybila, mistrz Jahoda był chyba jedynym rzemieślnikiem na świecie, którego portretowało tak wielu znakomitych malarzy tego czasu. Na wystawie jest np.portret mistrza namalowany przez Jacka Malczewskiego.

Marian Satała

Oto, co folderze wystawowym pisze jej kurator Leszek Sybila.

Bohaterem ekspozycji "Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta", a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, jego dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniła z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. Był znany w środowisku – zarówno drukarskim, jak i introligatorskim – nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. W Krakowie znał go każdy, komu nieobce było umiłowanie książki. Znali go uczeni, artyści, badacze dziejów Krakowa i bibliofile. Z jego umiejętności i doświadczenia korzystały instytucje świeckie i kościelne. Jego klientami byli uczeni, artyści, arystokracja, ziemiaństwo, przemysłowcy, prezydenci, premierzy i… koronowane głowy.

Zakład Introligatorsko-Galanteryjny Roberta Jahody, jak również jego pracownicy i uczniowie gwarantowali najwyższą jakość wykonywanych usług. Jako jeden z pierwszych w Polsce Jahoda założył w swoim zakładzie pracownię konserwacji starych opraw i druków, ratując przed zniszczeniem wiele cennych ksiąg i dokumentów.
Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługuje zespół blisko 700 projektów opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych w latach 1892–1947 przez uznanych artystów (J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, Z. Jahodzianka). Około 60 z nich, unikatowych, wykonanych zostało w latach 1892–1912.
Wystawa ma charakter biograficzny. Jednak za sprawą przedstawienie działalności zawodowej oraz życia osobistego i rodzinnego Roberta Jahody jest również opowieścią o mieście.

Wystawa: Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta.
Kurator wystawy: Leszek Sibila
Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Czas trwania: 21.11.2019 – 30.06.2020

 • Jahoda_1
 • Jahoda_10
 • Jahoda_11
 • Jahoda_12
 • Jahoda_13
 • Jahoda_2
 • Jahoda_3
 • Jahoda_4
 • Jahoda_5
 • Jahoda_6
 • Jahoda_7
 • Jahoda_8
 • Jahoda_9
Czytano 223 razy Ostatnio zmodyfikowano środa, 20 listopad 2019 20:05