wtorek, 21 maj 2019 13:36

ŚWIĘTO RZEMIOSŁA ZDUŃSKIEGO

10 maja tego roku odbyło się w Krakowie święto zdunów. Po mszy świętej w kościele św. Floriana, w siedzibie Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyła się konferencja na temat rzemiosła zduńskiego a następnie Walne Zgromadzenie Cechu. W części zebrania uczestniczył prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski.

Starszy  Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych i Zawodów Pokrewnych Jacek Ręka napisał w zaproszeniu na tegoroczne świętowanie: Przed trzema laty reaktywowaliśmy istnienie Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Obecnie chcemy przywrócić nasze patronalne Święto Rzemiosła Zduńskiego, obchodzone w oktawie Święta św. Floriana, którego o ochronę i pomoc proszą wszystkie zawody związane z ogniem.
Chcielibyśmy, aby nasz Cech, który ma „żywić i bronić” wszystkich związanych z budową pieców i kominków, cieszył się poparciem całej branży i aby wszyscy związani z nią zawodowo mogli stać się jego członkami. Dlatego, aby lepiej poznać tradycję zduńską, obecne działania i dalsze projekty Cechu, a także nawiązać twórczą współpracę i stać się jego członkiem, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym Święcie Patronalnym.

Bardzo pragnęlibyśmy, aby Cech zjednoczył wszystkich zawodowo związanych z budową pieców i kominków wykonawców, producentów i dystrybutorów materiałów i urządzeń zduńskich. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w obliczu realnych zagrożeń dla naszej branży, które począwszy od „krakowskiej” uchwały antysmogowej, mają być przez władze ze wsparciem lobbystów zainteresowanych likwidacją konkurencyjnego ogrzewania drewnem, rozszerzone na całą Małopolskę i inne regiony Polski. Pokażmy naszą jedność i odpowiedzialność za historyczne i wielowiekowe dziedzictwo rzemiosła zduńskiego. Pokażmy w czasie Święta, że jest nas wielu, pokażmy naszą determinację i wiarę, że w naszym kraju także będziemy mogli cieszyć się podobnymi prawami, jakie obowiązują wykonawców pieców i kominków w całej Europie.

Pokażmy, że możemy mieć podobne, skuteczne organizacje zawodowe jak oni, że możemy podobnie szkolić i przygotowywać nowych fachowców o potwierdzonych egzaminami czeladniczymi i mistrzowskimi umiejętnościach, że możemy równie budować najbardziej bezpieczne i proekologiczne instalacje grzewcze domów, które nie tylko ogrzeją najzdrowszym ciepłem ale będą cieszyć pięknem, które zapewnia naturalny ogień spalanego drewna. Niech udział w Święcie Rzemiosła Zduńskiego, zamanifestuje obecność naszego rzemiosła na rynku, niech ukaże jego niezbywalną potrzebę mieszkańcom i naszą wolę kontynuowania jego dziedzictwa.

                                                                                    

PROGRAM ŚWIĘTA RZEMIOSŁA ZDUŃSKIEGO  – 10 MAJA 2019 r.

10.00 – Msza Św. inauguracyjna – Kościół św. Floriana – przy Placu Matejki ul. Kurniki 2

11.00 – Przejście przez Rynek Gł. do siedziby Małopolskiej Izby Rzemiosła  na ul. Św. Anny 9

Sesja konferencyjna:

11.30 – Otwarcie konferencji i przywitanie przybyłych gości  – Wystąpienia zaproszonych gości

12.00 – Maciej Burdzy  – Historia rzemiosła zduńskiego w Krakowie

12.45 – mgr inż. Henryk Kawalec -Rzemiosło kominiarskie w działaniach na rzecz czystego powietrza

13.15 – przerwa na kawę/lunch

14.00 – prof. dr hab. inż. Mariusz Filipowicz (AGH) – Możliwości wykorzystania  OZE do ogrzewania budynków

14.45 – mgr Jacek Ręka – Rzemiosło zduńskie w działaniach na rzecz czystego powietrza

15.30 – czas  na pytania, dyskusje

16.00 – WALNE ZGROMADZENIE Członków Cechu (możliwość zwiedzania Krakowa dla gości niezrzeszonych)

18.00 – uroczysta kolacja w Restauracji Cechowa ul. Jagiellońska 11 (przecznica ul. Św. Anny)

  • Zduny_1
  • Zduny_2
  • Zduny_3
  • Zduny_4
  • Zduny_5
  • Zduny_7
  • Zduny_8
Czytano 231 razy Ostatnio zmodyfikowano wtorek, 21 maj 2019 13:40