piątek, 12 kwiecień 2019 14:09

Wielkanocne spotkanie krakowskich rzemieślników

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie otwierając przedświąteczne spotkanie rzemieślników i ich gości w zabytkowej sali Cechu Rzemiosł Spożywczych "Na Kotłowem" w swoim przemówieniu powitalnym nawiązał do świąt Wielkiej Nocy. - To święta szczególne - powiedział Janusz Kowalski, święta nadziei. Bo jest i ukrzyżowanie i śmierć i zmartwychwstanie. To daje nadzieję, że wszystko się odradza i choć trudno sobie to wyobrazić dziś, to jednak pozostaje nadzieja, że rzemiosło polskie też się odrodzi. Janusz Kowalski pokazał zebranym książeczkę wydaną w 1988 roku przez Cech Rzemiosł Metalowych w Krakowie. - Było nas wtedy w tym cechu ponad 1000osób, w jednym cechu, a w innych również było wielu członków. To pokazuje potęgę, jaką wtedy byliśmy, a dziś na spotkaniu z jedną panią minister dowiedziałem się, że jesteśmy planktonem ekonomicznym, że liczą się tylko wielkie firmy. Rzemiosłem się dziś pomiata, nie jesteśmy nikomu potrzebni, oczywiście myślę tu o rządzących, bo ludzie w miastach i na wsiach nadal poszukują dobrego fachowca, dobrego rzemieślnika i my robimy wszystko, by na przekór rządzącym przetrwać, odrodzić się - spuentował prezes Kowalski. Zakończył swoje wystąpienie życzeniami. Powiedział, że w rzemiośle tradycyjnie spotykamy się by wzajemnie życzyć sobie wszystkiego najlepszego.

Minister pełnomocnik ds. małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz powiedział krótko o swojej pracy. Pełnomocnik to nowa instytucja, która ma bronić interesów małych i średnich przedsiębiorców. Dał przykłady takich działań. Zaprosił do Biura Oddziału Rzecznika MŚP, którym w Krakowie kieruje Grzegorz Piątkowski.
Życzenia rzemieślnikom przekazał w imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego jego zastępca Bogusław Kośmider, przemawiał również wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.
Bardzo wystawny i bogaty stół wielkanocny z babkami, mazurkami, paschą ale też świetnymi wędlinami, sałatkami poświecił po modlitwie archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks.inf. Dariusz Raś.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, dyrektor Magistratu Krakowa Marta Nowak, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Zdzisław Grzelka, starszy krakowskiego Bractwa Kurkowego Henryk Kuśnierz i król kurkowy Zbigniew Wolfram "Niepodległy" z marszałkami Janem Księżykiem i Andrzejem Hojdą, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jan Gąsienica-Walczak. Gorąco przywitany został prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Krakowie Jan Pamuła, który przed wielu laty był prezesem Izby Rzemieślniczej w Krakowie.

Stół przygotowała restauracja Cechowa z ul. Jagiellońskiej w Krakowie.

• Jajko_006
  • Jajko_01