Wydrukuj tą strone
piątek, 22 marzec 2019 19:22

Dyskusja o światowej gastronomii w Krakowie

W piątek, 22 marca w Krakowie odbyło się posiedzenie Zarządu Europejskiej Akademii Gastronomicznej z udziałem m.in.  Rafaela  Ansóna - prezydenta Europejskiej Akademii Gastronomicznej, Macieja Dobrzynieckiego - sekretarza generalnego Europejskiej Akademii Gastronomicznej oraz Inmaculady Quintana Cabrery – Hiszpańska  Akademia Gastronomiczna. Spotkanie było wyjątkową płaszczyzną do dyskusji o Krakowie, jako Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. – To ogromny zaszczyt dla Krakowa, że Zarząd Europejskiej Akademii Gastronomicznej tu obraduje. Kraków realizuje mnóstwo wydarzeń związanych z tytułem Stolicy Kultury Gastronomicznej – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Dodała, że część wydarzeń adresowanych jest do branży.

Przedstawiciele zarządu Europejskiej Akademii Gastronomicznej spotkali się m.in. z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Zapoznali prezydenta z działaniami Akademii,opowiedzieli o tym, że w tym roku Kraków jest Europejska Stolicą Kultury Gastronomicznej,ale w tym samym czasie z tytułu Iberoamerykańskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej cieszy się Miami, miasto na Florydzie, a hiszpańskie Alicante szczyci się tytułem Stolicy Śródziemnomorskiej Kultury Gastronomicznej. Aż prosi się by burmistrzowie tych trzech miast zainicjowali współpracę w dziedzinie turystyczno-gastronomicznej.

– Chcielibyśmy, aby przepisy, które są naszym dziedzictwem wszyscy zainteresowani mogli stąd wysłać w świat – powiedział Rafael Ansón, prezydent Europejskiej Akademii Gastronomicznej podczas spotkania z dziennikarzami. – Kraków w 2019 r. jest talerzem, na którym prezentujemy dziedzictwo kulinarne Europy – podkreślił Rafael Ansón i wyraził nadzieję, że dzięki Krakowowi inne miasta będą mogły wypromować swoje dziedzictwo i czerpać inspirację. Maciej Dobrzyniecki, sekretarz generalny Europejskiej Akademii Gastronomicznej dodał, że daje się zauważyć rosnącą rolę Krakowa jako destynacji turystycznej. Przyznanie Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w roku 2019 świadczy o szczególnym uznaniu dla różnorodności i doskonałości kulinarnej miasta.

Ciekawy przebieg miało spotkanie przedstawicieli zarządu Europejskiej Akademii Gastronomicznej, zastępcy prezydenta Krakowa Anny Korfel-Jasińskiej i dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Elżbiety Kantor z przedstawicielami branży turystycznej i gastronomicznej Krakowa.

– Chcemy zachęcić turystów do odwiedzenia Krakowa i znalezienia jeszcze jednego powodu, gastronomicznego, żeby zakochać się w Krakowie - mówiła wiceprezydent Anna Korfel-Jasińska.  Dodała, że miasto zaprasza także do udziału w kulinarnych wydarzeniach nie tylko turystów, ale wszystkich mieszkańców. Rafael Ansón mówił o znaczeniu dziedzictwa gastronomicznego dla rozwoju gospodarczego kraju. Jako przykład dał Hiszpanię, którą w ubiegłym roku odwiedziło ponad 90 mln. turystów, w tym około 20 proc. to tzw. turyści gastronomiczni. Badania światowe wykazują, że tacy turyści zostawiają o 20 proc. więcej pieniędzy niż inni odwiedzający ten kraj. To daje niebagatelną kwotę około 90 mld euro. Sekretarz generalny Europejskiej Akademii Gastronomicznej dodał, że przed podobną szansą staje Kraków. Ale, żeby osiągnąć sukces trzeba współdziałania wszystkich stron w tym miasta i gastronomików, restauratorów i hotelarzy.

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie zwrócił uwagę, że uznanie gastronomii i turystyki za koło zamachowe małopolskiej gospodarki to proces długotrwały i skomplikowany. Władze miejskie i władze regionu nie przeznaczają odpowiednich środków na promocję gastronomii i turystyki, a sami przedsiębiorcy nie udźwigną tego zadania.

Reprezentanci Izby Gospodarczej RH+, w tym Bartosz Kaczmarczyk z restauracji Baroque, mówili o inicjatywach restauratorów, którzy chcą wypromować tytuł Krakowa jako Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Nie mają jednak żadnego wsparcia ze strony miasta. Dyskusję ucięła dyrektor Kantor wskazując jak dużo miasto robi, by gastronomia i turystyka miały się w Krakowie dobrze. Przedstawiła cały wykaz imprez gastronomicznych przygotowanych na ten rok. Na zarzut, że na oficjalnej internetowej stronie miejskiej Magiczny Kraków nie ma żadnego odniesienia do tytułu Krakowa jako Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej, że strona ta jest tylko polskojęzyczna odpowiedziała, że strona: kulinarny.krakow.pl jest dwujęzyczna, oprócz rodzimego polskiego prowadzona jest też po angielsku.

Europejska Akademia Gastronomiczna to stowarzyszenie założone w Paryżu przez narodowe akademie gastronomiczne państw członkowskich UE. Jest to ponadnarodowy podmiot na obszarze Unii Europejskiej, stworzony z inicjatywy Międzynarodowej Akademii Gastronomii. Celem Europejskiej Akademii Gastronomicznej jest ochrona i rozwój europejskich kultur i dziedzictwa kulinarnego. Zajmuje się, na poziomie wspólnotowym i europejskim, wszystkimi kwestiami związanymi z żywnością i gastronomią. Współpracuje m.in. z ONZ (UNESCO, Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Żywienia i Rolnictwa, Światową Organizacją Zdrowia, Światową Organizacją Turystyki), Unią Europejską oraz Unią na rzecz Regionu Morza Śródziemnego.

 • Kulinar_01
 • Kulinar_02
 • Kulinar_03
 • Kulinar_04
 • Kulinar_05
 • Kulinar_06
 • Kulinar_07
 • Kulinar_08
 • Kulinar_09
 • Kulinar_10
 • Kulinar_11
 • Kulinar_12
 • Kulinar_13
 • Kulinar_14
 • Kulinar_15
 • Kulinar_16
 • Kulinar_17
 • Kulinar_18
 • Kulinar_19
Czytano 554 razy Ostatnio zmodyfikowano piątek, 22 marzec 2019 19:33