wtorek, 22 maj 2018 19:51

Na cmentarzu na Rakowicach we wtorek 22 maja 2018 r. odbył się pogrzeb Jerzego Brzezińskiego, honorowego prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, króla kurkowego AD 1983

Na cmentarzu na Rakowicach odbył się pogrzeb prezesa honorowego Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i króla kurkowego z roku 1983 śp. Jerzego Brzezińskiego. Po mszy świętej odprawionej przez ks. inf. Jerzego Bryłą – kapelana Bractwa Kurkowego wspólnie z ks. prałatem Markiem Głownia oraz ojcem Leonem Pokorskim (ofm) – bratem kurkowym kondukt żałobny przeszedł na miejsce wiecznego spoczynku honorowego prezesa i króla kurkowego. Nad trumną przemawiał, żegnając zmarłego m.in. Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Nad trumną przemawiali Janusz Kowalski prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Kazimierz Loranc, podstarszy Bractwa Kurkowego oraz w imieniu przyjaciół z Sekcji Gastronomiczno-Turystycznej Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Marta Korbut.

Jerzy Brzeziński urodził się w Krakowie. W okresie międzywojennym w klubie sportowym „Cracovia” uprawiał pływanie, zdobywając mistrzostwo okręgu. W czasie okupacji hitlerowskiej uczył się w Szkole Handlowej i współpracował z ruchem oporu.

11 czerwca 1967 roku przy ul. Praskiej otworzył kawiarnię, którą nazwał Cafe Milano. Była to druga w tym okresie prywatna kawiarnia w Krakowie. Za bufetem pracował syn, córka była kelnerką, żona nadzorowała kuchnię a jej wypieki, zwłaszcza torty słynne były nawet w Warszawie.

W Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej był wieloletnim przewodniczącym Branży Gastronomicznej. W Bractwie Kurkowym był królem w roku 1983.

Mogiłę śp. Jerzego Brzezińskiego okryły wieńce i wiązanki kwiatów.

Żył 95 lat.

• Bziezinskipogrzeb06