niedziela, 04 czerwiec 2017 19:51

Piotr Michał Mikosz królem kurkowym

W sobotę 3 czerwca 2017 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się intronizacja króla kurkowego Piotra Michała Mikosza. Marszałkami zostali Zbigniew Szota i Dobiesław Gała. W uroczystości uczestniczyła reprezentacja Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz wielu krakowskich cechów.

Krakowska intronizacja króla kurkowego przebiega według ustalonego od wieków ceremoniału. Bracia na tę uroczystość wyruszają zawsze spod Celestatu w Parku Strzeleckim. Przed drzwiami Bazyliki Mariackiej braci i ich gości powitał gospodarz, ks. inf. Dariusz Raś, ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan Bractwa Kurkowego i ks. prałat Jan Kabziński, wikariusz biskupi, prezes Centrum Świętego Jana Pawła II.
Wśród koncelebransów, oprócz wymienionych wyżej kapłanów znajdowali się ks. Adam Borysiak, ojciec Leon Pokorski (ofm), który wygłosił piękne kazanie, w którym nawiązał m.in. do kontaktów braci kurkowych ze Świętym Janem Pawłem II i ks. Ryszard Honkisz, proboszcz parafii w Więcławicach Starych i ojciec Grzegorz Prus, gwardian klasztoru ojców Paulinów Na Skałce.
Po mszy świętej znów uformował się orszak, który przeszedł wokół Rynku Głównego pod estradę koło kościoła św. Wojciecha. Intronizację rozpoczął wystrzał armatni i palba z pistoletów czarnoprochowych.
Starszy Bractwa Kurkowego Henryk Kuśnierz powitał gości. Byli wśród nich m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz generałowie Wojska Polskiego: gen. dyw. Cezary Podlasiński, dowódca Centrum Operacji Lądowych, gen bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Grzegorz Hałupka, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej. Przyszli również generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO oraz gen. bryg. Andrzej Gut, były dowódca Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Bogdan Tworkowski, były dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, gen. bryg. Kazimierz Wójcik, były zastępca Wojsk Specjalnych.
Spośród zaprzyjaźnionych organizacji starszy Bractwa wymienił m.in. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości z prezesem Januszem Kowalskim, jego zastępcami GrzegorzemMielnickim i Tadeuszem Dąbrowskim i Krakowską Kongregację Kupiecką z prezesem Wiesławem Jopkiem. Na uroczystą intronizację do Krakowa przybyły również reprezentacje Bractw Kurkowych z Tarnowa, Gorlic, Pszczyny, Żor, Rudy Śląskiej, Kalisza, był przedstawiciel EGS Hubert Hajliegens, oraz reprezentanci rzemieślników z Bazylei w Szwajcarii.
Najważniejszym momentem uroczystości było wręczenie Piotrowi Michałowi Mikoszowi srebrnego kura, oznaki władzy królewskiej. Zbigniew Szota i Dobiesław Gała odebrali od poprzedników łańcuchy i laski marszałkowskie. Ustępujący król kurkowy Zbigniew Kwater otrzymał symboliczny pierścień królewski. Prezydent Krakowa gratulując królowi Piotrowi Michałowi Mikoszowi nadał mu przydomek monarszy „Europejczyk”.

• Intronizacja_MikoszaDSCF0938_11
  • Intronizacja_MikoszaDSCF0938_12