czwartek, 01 czerwiec 2017 14:31

Mistrz Józef Turbasa ma swoją ulicę w Krakowie

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusz Kowalski i Starszy Cechu Krawców i Innych Zawodów Andrzej Kucia  zapraszają na uroczystość w ramach Święta Miasta nadania nowej ulicy imienia Józefa Turbasy 4 czerwca w niedzielę 2017 r. o godz. 12.

Ulica J.Turbasy  jest ulicą dwukierunkową , zlokalizowaną w Podgórzu, pomiędzy ulicami Stanisława Klimeckiego i Powstańców
Wielkopolskich. W wersji elektronicznej dołączone jest zaproszenie pana prezydenta - jako organizatora uroczystości, wraz z mapką z zaznaczoną ulicą  J. Turbasy [możliwość skorzystania z parkingu marketu Piotr i Paweł w biurowcu Brown Brothers H. wjazd od ulicy Józefa Turbasy.
Na stronie internetowej Bractwa Kurkowego w Krakowie znajduje się [aktualności – kwiecień]- pełny opis działalności i osiągnięć
Józefa Turbasy. http://bractwo-kurkowe.pl/pl/aktualnosci/krakow_ma_ulice_jozefa_turbasy_brzozy_sprawiedliwego.html
Józef Turbasa był jako „Brzoza Sprawiedliwy”, pierwszym królem kurkowym Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie - w odrodzonej w 1989 roku Polsce. Wieloletni członek Rady Starszych. Ufundował m.in. witraż do romańskiego kościoła na Salwatorze, portret Jana Pawła II do Celestatu – Muzeum Historycznego m. Krakowa, portrety marszałka Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II do siedziby  Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej. Przyczynił się do odzyskania przez bractwo Parku Strzeleckiego (dzięki interwencji u min. MSW Krzysztofa Kozłowskiego, klienta pracowni). Odznaczony Złotym Krzyżem Bractwa Kurkowego.
Dziennik Polski opublikował  28 II 2013, galerię 17 wielkich krakowian, którzy najpełniej wpisali się w powojenne dzieje miasta.
Wśród takich postaci jak Jan Paweł II, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, Tadeusz Kantor, Ewa Demarczyk, Piotr
Skrzynecki, znalazł się  artysta – mistrz krawiecki Józef Turbasa.

Czytano 2533 razy Ostatnio zmodyfikowano czwartek, 01 czerwiec 2017 14:34