piątek, 17 marzec 2017 16:19

W niedzielę święto patrona Krakowa św. Józefa

W niedzielę, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń: władze miasta wraz z uczniami krakowskich szkół im. Józefa Dietla złożą kwiaty pod pomnikiem swojego patrona na Placu Wszystkich Świętych, w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza w intencji mieszkańców miasta oraz zostaną wręczone medale im. św. Józefa.

O godzinie 11 w kościele Bożego Ciała odprawiona zostanie msza świeta, w której udział wezma poczty sztandarowe budowlanych i członkowie organizacji. O godz. 12:20 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych wręczone zostaną Medale Św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. W tym roku Medale otrzymają: Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta miasta Krakowa w uznaniu zasług na rzecz rozwoju „nowego Krakowa” oraz za wkład w tworzenie prawa przyjaznego przedsiębiorcom oraz Janusz Skalski – mistrz kamieniarstwa – za wkład w budowę samorządów gospodarczych rzemiosła oraz w uznaniu kunsztu w zawodzie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku laureatem medalu św. Józefa został Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

O godzinie 18:30 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, celebrowana przez Metropolitę Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, z udziałem władz miasta i radnych, przedstawicieli Bractwa Kurkowego i mieszkańców Krakowa.
Przypomnijmy, że w 1714 roku Rada Miasta wybrała św. Józefa patronem Krakowa – jako wotum dziękczynne za opiekę w czasie wojny i epidemii. Obraz, przed którym Rada Miasta w roku 1714 zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18.

Czytano 2147 razy Ostatnio zmodyfikowano piątek, 17 marzec 2017 16:27