wtorek, 04 kwiecień 2023 20:07

Spotkanie Porozumienia na Rzecz Wspierania Rozwoju Przedsiębiorczości w Krakowie

W siedzibie Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie przy ul. Św. Anny 9 odbyło się kwietniowe spotkanie Porozumienia na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości w Krakowie. Prowadził je przewodniczący Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
Spotkanie poświęcone było zagadnieniom komunikacji z Urzędem Miasta, w tym kwestiom, które obecnie są dla krakowskich przedsiębiorców najważniejsze: opłat za ogródki kawiarniane, stref parkowania, rozmów na temat Parków Kulturowych itp.


W spotkaniu uczestniczyli m.in. Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego, Adam Ślusarczyk, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Wojciech Łaptaś, z-ca dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK oraz Grzegorz Stawowy, radny miejski, przewodniczący Komisji Infrastruktury.
Dyrektor Adam Ślusarczyk zarekomendował zebranym nowy poradnik pt. Vademecum dla przedsiębiorców, które zawiera zbiór dokumentów ułatwiających poruszanie się w świecie wielkiego i małego biznesu.
Dyrektor Łukasz Franek zebranych, że podczas najbliższych posiedzeń Rady Miasta Krakowa nie zapadną żadne uchwały w sprawie powiększania stref płatnego parkowania. Radny Grzegorz Stawowy przedstawił oczekiwania mieszkańców Krakowa. Mowa oczywiście o tych, którzy mieszkają w centrum miasta. Z jednej strony żądają oni tworzenia miejsc parkingowych, z drugiej blokują wszystkie inicjatywy budowy parkingów podziemnych. Miasto stosuje politykę wypychania ruchu samochodowego z centrum miasta i podpiera się badaniami, że płatne parkingi są bez przerwy dostępne, ich wypełnienie jest znikome. Stwierdził, że nikt z jego znajomych nie przyjeżdża do centrum miasta, bo jest tu drogo i nie ma gdzie zaparkować auta.
Zebrani przedsiębiorcy zgodnie stwierdzili, że od czasu pandemii zmieniły się nawyki konsumenckie mieszkańców miasta. Zakupy  przez internet są coraz powszechniejsze, co generuje konieczność tworzenia miejsc parkingowych dla firm kurierskich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to wydzielenie miejsc parkingowych odbywa się kosztem stałych miejsc postojowych.
Przewodniczący Porozumienia, Janusz Kowalski powrócił do swojego wniosku z poprzednich miesięcy, by uczynić bardziej słyszalnym głos przedstawicieli przedsiębiorców sektora MŚP, tak na szczeblu krajowym, jak i miejskim. Jest to szczególnie ważne w obliczu kryzysu – najpierw pandemii, następnie wojny i inflacji. Zebrani zaproponowali, by wnioski płynące z ich posiedzeń przekazywać na piśmie na ręce poszczególnych Komisji Rady Miasta.

  • IMG_0240
  • IMG_0241
  • IMG_0243
  • IMG_0244
  • IMG_0245
Czytano 434 razy Ostatnio zmodyfikowano wtorek, 04 kwiecień 2023 20:13