wtorek, 28 luty 2023 20:31

Posiedzenie Rady Starszych MIRiP

W siedzibie przy ul. św. Anny w Krakowie odbyło się w ostatnim dniu lutego 2023 roku posiedzenie Rady Starszych Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Prowadził je prezes Janusz Kowalski, a uczestniczyli starsi cechów zrzeszonych w Izbie, przedstawiciel Komisji Rewizyjnej MIRiP, reprezentanci Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego oraz Polskiej Grupy Producentów Obuwia.

Po części wstępnej, proceduralnej prezes Janusz Kowalski omówił aktualną sytuację gospodarczą i działania rzemiosła w aktualnych warunkach społeczno-gospodarczych. Wywołało to ożywioną wielowątkową dyskusję. Rzemieślnicy, w tym m.in. Zbigniew Nowak z Cechu Motoryzacyjnego opowiedział o zmaganiach przedsiębiorców z urzędnikami w sprawie kuriozalnej uchwały krajobrazowej, która wywołała falę bankructw małych i średnich firm. Po wielu spotkaniach i dyskusjach, i po interwencji prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, urzędnicy uznali wiele z argumentów i obiecali poprawić zapisy w uchwale, ale przed jej ostatecznym procedowaniem w Radzie Miasta zobowiązali się przedstawić jej proponowany tekst przedsiębiorstwom.
Emocjonalnie mówili uczestnicy posiedzenia na temat nowej ustawie o rzemiośle. Wiadomo, że prowadzone są od ponad dwóch lat prace resortowe nad jej przygotowaniem. - Ustawa musi odpowiadać potrzebom rzemiosła i zabezpieczać interesy rzemieślników oraz sieci organizacji rzemiosła - argumentował Janusz Kowalski. - Rzemiosło pracuje dla polskiej gospodarki, która się zmienia, podobnie jak jej otoczenie. Firmy rzemieślnicze i ich organizacje również się zmieniają, potrzebują przy tym szytych na miarę potrzeb i czasów regulacji ustawowych. Przedstawione przez sieć organizacyjną Związku Rzemiosła Polskiego propozycje wymagają zrozumienia i poparcia decydentów. Prezes Janusz Kowalski przypomniał o niedawnym spotkaniu Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego z minister Olgą Semeniuk-Patkowską, które stanowiło kolejną próbę wypracowania wspólnej ze stroną rządową linii działania – w celu doporowadzenia do tego, by rozwiązania systemowe uwzględniały zmiany jakie zachodzą w rzemiośle oraz wspierały rozwój i jakość dualnego kształcenia zawodowego w rzemiośle. Członkowie Zarządu przedkładając szereg argumentów dla poparcie zaproponowanych zmian w ustawie, podkreślili ponownie fakt, że kluczowa dla samorządu gospodarczego rzemiosła regulacja, powinna zostać przygotowana w ścisłej współpracy z siecią organizacyjną Związku Rzemiosła Polskiego tworzącą ten samorząd. Podmioty zewnętrzne, nie znające specyfiki rzemiosła, procedur i instrumentów, które organizacje rzemiosła rozwijały latami bazując na doświadczeniach pokoleń rzemieślników, nie powinny ingerować z kształt tych rozwiązań - przypomniał Janusz Kowalski.
Uczestnicy zebrania podkreślali, że bardzo znikomy jest przepływ informacji od Związku Rzemiosła Polskiego, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości do członków poszczególnych cechów. Skutek jest taki, że o wielu działaniach rzemieślnicy po prostu nie wiedzą. e się przepisy. Zebrani postulowani, by Izba Rzemiosła była organizatorem spotkań z przedstawicielami instytucji kluczowych dla działalności przedsiębiorców takich jak Izba Skarbowa, Inspekcja Pracy czy np. Polska Grupa Energetyczna. Ta ostatnia została przywołana w związku z niejasnymi przepisami i regulacjami dotyczącymi fotowoltaiki. Prezes Janusz Kowalski zaproponował, by na kolejne zebranie Rady Starszych zaprosić przedstawiciela tej instytucji.
Jak wiadomo, w maju tego roku, konkretnie 27 maja odbędzie się doroczne Święto Rzemiosła, tym razem bardziej uroczyste, bo związane z 95. rocznicą powstania Izby Rzemiosła w Krakowie. Wydarzenie patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości będzie również organizatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę, która zwyczajowo odbywa się w ostatnia niedzielę czerwca.

Czytano 429 razy Ostatnio zmodyfikowano wtorek, 28 luty 2023 20:36