piątek, 23 listopad 2018 15:29

175 lat Urzędu Probierczego w Krakowie

W Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego Rady Miasta Krakowa swoje 175-lecie świętował Urząd Probierczy w Krakowie. Wśród wielu gości byli m.in. p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar Maciej Dobieszewski i zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk. Dyrektorka Okręgowego Urzędu Probierczego Aleksandra Górkiewicz-Malina witała również serdecznie wszystkich pracowników oraz przedstawicieli Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości z członkiem zarządu Andrzejem Dębowskim i Cechu Złotników i Jubilerów z cechmistrzem Jackiem Kurczabem, członkinią zarządu Irena Tąta i cechmistrzem honorowym Ryszardem Dąbrową.

Po oficjalnych wystąpieniach i gratulacjach nastąpiła prezentacja  kalendarium  najważniejszych wydarzeń w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Krakowie w ostatnich 25 latach. Michał Myśliński z Instytutu Sztuki PAN przedstawił zarys działania urzędu w XIX wieku, a swój esej opatrzył przewrotnym tytułem „Biedni złotnicy wobec bogatego Urzędu Probierczego w Krakowie w XIX w.”. Aleksandra Górkiewicz-Malina przypomniała zaś udział pracowników Urzędu Probierczego z oddziału we Wrocławiu w badaniu tzw. Skarbu Średzkiego, znalezionego przed 30. laty w Środzie Śląskiej.

Okręgowy Urząd Probierczy w Krakowie sprawuje nadzór nad prawidłowością obrotu wyrobami z metali szlachetnych w dziewięciu województwach tj. małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

W okresie od 1993 do 2017 roku w Wydziale Technicznym Okręgu i podległych czterech Wydziałach Zamiejscowych w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie oraz Chorzowie zbadano i oznaczono cechami probierczymi  lub wystawiono świadectwa badania na: 38,3 mln. sztuk wyrobów ze złota o masie 104. 6 tony oraz 61, 1 mln. Sztuk wyrobów ze srebra o masie ponad 444 tony.

Urząd Probierczy badał i oznaczał cechami probierczymi wiele ciekawych, artystycznych wyrobów wytwarzanych przez krakowskich złotników, mistrzów w sztuce złotniczej oraz badał elementy wyrobów z metali szlachetnych stanowiących część wykopalisk. Np. w 1964 roku zbadano i oznaczono cecha probierczą pierwszą kopie srebrnego kura Bractwa Kurkowego o masie 3, 6 kg srebra wykonaną przez Wiesława Łabędzkiego, która obecnie znajduje się w Muzeum Historycznym Krakowa.  W 1988 roku, po odnalezieniu w trakcie prac budowlanych w Środzie Śląskiej, tzw. Skarbu Średzkiego pracownicy wrocławskiego oddziału zbadali złote elementy skarbu tj. korony, zausznic i zapinek. W 2002 roku przeprowadzono badanie i oznaczenie cecha probierczą nartą z butem, która była przeznaczona na nagrodę dla Adama Małysza.

Czytano 2039 razy